Pořadatelé slibují účast jezdců z Finska, Rakouska, Norska, Itálie, Slovenska, Chorvatska, České republiky a dalších zemí. Chybět nebude ani například šestnáctiletá naděje italského snowboardingu Marco Grigis nebo Fin Vesa Makarainen. Všichni tito jezdci dostanou šanci probojovat se do Protest World Rookie Finals závodu v rakouském Ischglu, tedy do světového završení juniorských freestyle snowboard závodů.

„Je to jedinečná příležitost podívat se na budoucí snowboardové hvězdy mezinárodního nebe,“ podotkl pořadatel závodu Jaroslav Boček z Asociace českého snowboardingu. Návštěvníci snowparku se mohou těšit na divácky nejatraktivnější jízdu v takzvaném „slope style”, půjde o kombinaci jízdy v U-rampě, na railu a skoku na Big Airu.

Víkendová akce patří do největšího juniorského světového seriálu snowboardových závodů World Snowboard Tour. Díky spojení WSF, tedy Světové snowboardové federace, s její českou pobočkou (AČS) má Česká republika příležitost hostit East Rookie Fest 2011, který pomáhá rozvoji mladých závodníků. „WSF pořádá závody této úrovně v různých zemích tak, aby se měli jezdci příležitost inspirovat triky od svých zahraničních kolegů,“ vysvětluje Boček.

„Navíc je to skvělá příležitost zjistit, na jaké úrovni jsou čeští mladí rideři v porovnání se světem,“ dodává pořadatel.

Sobotní a nedělní klání mladých riderů je součástí světového systému bodování TTR (Ticket To Ride), a tak všichni startující mají příležitost polepšit si v tomto největším mezinárodním žebříčku. Závody East Rookie Fest jsou hodnoceny jako dvouhvězdné. Počet hvězd závodům přiděluje Světová snowboardová federace podle různých kritérií, mezi nimiž hraje roli například výše odměny pro jezdce i organizační zázemí závodů. „Vyšší hodnocení v juniorských soutěžích u nás v České republice nemá jiný závod, pouze East Rookie Fest si vydobyl dvě hvězdy a v budoucnu přemýšlíme dle nabídky WSF o hvězdách třech, stejně jako tomu má například SnowJam pro dospělé,“ podotkl Jaroslav Boček.

Přihlášku do závodu je možné podat elektronicky na email info@snowboarding.cz. Věkové kategorie jsou: Rookies (narození od 1. ledna 1993 až do 31. prosince 1995) a Groms (narození po 1. prosinci 1996).

Jezdci se mohli registrovat v race office již od včerejšího dne. Samotné závody East Rookie Fest startují dnes ráno v 9 hodin tréninkem. Zítřejší pokračování pak má začátek stanoven na devátou hodinu, a to opět tréninkem. Finále čeká jezdce v 11.30.

(boč, to)