Pořadatelé slibují účast jezdců z Finska, Srbska, Norska, Itálie, Slovenska, Rakouska, České republiky a dalších zemí. Chybět nebude ani například 15letá naděje italského snowboardingu Marco „Markino” Grigis, který skončil druhý v Protest Balkan Rookie Festu v Srbsku. Všichni tito jezdci dostanou šanci probojovat se do Protest World Rookie Final závodu v rakouském Ischglu, tedy do světového završení juniorských freestyle snowboardových závodů. Ze všech přihlášených se do světového finále kvalifikují však pouze dva.

„Je to jedinečná příležitost podívat se na budoucí mezinárodní snowboardové hvězdy,“ podotkl pořadatel závodu Jarda Boček z Asociace českého snowboardingu. Návštěvníci snowparku se mohou těšit na divácky nejatraktivnější jízdu tzv. „super slope style“, půjde o kombinaci jízdy v U-rampě, na railu a skoku na Big Airu.

Víkendová akce patří do největšího českého seriálu snowboardových závodů O2 Snowboard Tour. Díky spojení WSF, tedy Světové snowboardové federace, s její českou pobočkou (AČS) má Česká republika příležitost hostit East Rookie Fest, který pomáhá rozvoji mladých závodníků. „WSF pořádá závody této úrovně v různých zemích tak, aby se měli jezdci příležitost inspirovat triky od svých zahraničních kolegů,“ vysvětluje Jarda Boček. „Navíc je to skvělá příležitost zjistit, na jaké úrovni jsou čeští mladí rideři v porovnání se světem,“ dodává pořadatel.

Sobotní a nedělní klání mladých riderů je součástí světového systému bodování TTR (Ticket To Ride), a tak všichni startující mají příležitost polepšit si v tomto mezinárodním žebříčku. Závody Protest East Rookie Fest jsou hodnoceny jako dvouhvězdné. Počet hvězd závodům přiděluje Světová snowboardová federace podle různých kritérií, mezi kterými hraje roli například výše odměny pro jezdce i organizační zázemí závodů.

„Vyšší hodnocení má u nás pouze akce Quiksilver Snowjam,“ podotkl Jarda Boček. Samotné závody Protest East Rookie Fest startují v sobotu v 9:30 tréninkem. Nedělní pokračování pak začne v 9 hodin, a to opět tréninkem. Finále čeká jezdce v neděli v 15 hodin. Před těmito závody ještě pojedou čeští junioři dnes ve Špindlerově Mlýně finále O2 Rookie Cupu (11:30).