Altán, který je umístěn nad Zámeckým vrchem, přišel na 200 tisíc korun. „Je možné odtud pozorovat například Černou horu a věřím, že bude sloužit lidem, kteří se toulají zdejší přírodou. Zvláště pak cyklistům nebo v zimě běžkařům,“ řekl při slavnostní prezentaci srubu Daniel Vlkanova, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Hradec Králové. Náklady na výstavbu hradily Lesy z Programu 2000, kterým podnik celostátně podporuje veřejně prospěšnou funkci lesů. Vznik vyhlídky pro trutnovskou veřejnost ocenil i starosta města Ivan Adamec.

Dřevo na altán pochází z místního školního polesí a pedagogovi lesnické školy Janu Pavelkovi a firmě Sart se stavbou pomáhali studenti. Práce na pohledném srubu trvaly zhruba dva týdny.

Altán se stal součástí naučné stezky vedoucí areálem školního polesí České lesnické akademie. Nachází se na turistické trase, v lokalitě zvané Slepá cesta, která vede z Horního Starého Města kolem Větrného vrchu po Pruské cestě směrem na Babí. Zájemci najdou ve srubovém altánu kryté ohniště s kouřovodem a vždy by zde měli nalézt také dostatek dřeva na zatopení ohně, aby si mohli buřty kdykoliv při své cestě přírodou opéct. U altánu se nachází také cedule naučné stezky a jsou zde i porosty, které byly vysázeny u příležitosti návštěv zahraničních partnerů lesnické školy. Místo ponese název Rolandova vyhlídka podle pedagoga, který se o její zvelebení zasadil.

Srubový altán nese jméno pedagoga Rolanda Wiesnera, který se včerejšího slavnostního křtu vyhlídky nad Zámeckým vrchem zúčastnil. „Je to pro mě velká pocta. Celý život jsem zasvětil lesům. Myšlenka na vyhlídku ve mně byla dlouho a jsem rád, že tady srub pro lidi vyrostl. Věřím, že to místo budou mít rádi,“ řekl učitel Wiesner, který řadu let působil na trutnovské lesnické škole a pomáhá studenty vychovávat i nyní, přestože je v důchodovém věku.