Svěřenkyně kouče Martina Petrovického mají před sebou třetí duel semifinálové série Excelsior Ženské basketbalové ligy. Dnes od 18 hodin přivítají ve sportovní hale při ZŠ Komenského brněnské Frisco, které vede po dvou zápasech 2:0.

18.00: Kara Trutnov – Frisco Brno, stav série: 0:2.

Je spousta věcí, o nichž domácí strana před dnešním utkáním mluví. Chvála na výkony oslabeného trutnovského družstva v brněnské hale, rozčarování z výkonu rozhodčího Dolinka v úvodním duelu, dorozumívací prostředky mezi distancovaným koučem Petrovickým a manažerem Braunem… Téma číslo jedna jsou ale podkrkonošští fanoušci. Právě na ně bude dnes celý kolektiv Kary Trutnov ohromně spoléhat. Hráčky s realizačním týmem věří, že do haly přijde rekordní návštěva sezony a dožene domácí basketbalistky za semifinálovým vítězstvím.

„Věřím, že přijde hodně lidí, kór po incidentech, jež se v Brně udály. Věřím, že nás naši fandové poženou dopředu,“ vzkázal těm, kdo se rozhodují nad dnešní účastí v hale, trenér Martin Petrovický.

Případný čtvrtý duel by se hrál na stejném místě zítra.

„Doufám, že i náš šestý hráč podá dnes co nejlepší výkon“

Vyzkoušel si roli, jakou v životě ještě nezažil. Manažer trutnovských basketbalistek JAN BRAUN v nedělním druhém utkání semifinálové série vedl tým z lavičky. S trenérem Petrovickým byl přitom v ústním kontaktu přes vysílačku.

Manažere, z Brna se vracíte s nepříznivým stavem 0:2. V čem jste viděl největší rozdíl mezi oběma celky?
Rozdíly byly minimální. Samozřejmě se zřetelně projevila absence našich podkošových hráček a Brňanky tudíž měly drtivou převahu na doskocích. Pomohla jim v tom i vicemistryně světa Ivana Večeřová, u níž je zajímavé, že v sezoně nastoupila vždy jen v zápasech s námi. Absence čtyř a po sobotě pěti hráček se musí někde projevit, obzvláště při zápasech s takto silným soupeřem. A to ještě Katka Hindráková hrála s nemocí. Pro nás je velmi cenný poznatek, že s Friscem dokážeme sehrát vyrovnané zápasy a bojovat o vítězství. Holky makaly nadoraz a věřím, že stejně tomu bude i ve středu, kdy budeme hodně potřebovat podporu diváků.

Po úvodním duelu jste se výrazně zlobili na dvojici rozhodčích. Z čeho pramenil váš hněv?
Z toho, že nám rozhodčí Ivo Dolinek odpískal čtyři technické chyby během dvou minut, trenéra vykázal z haly a ještě nahlásil komisaři a na federaci, že žádá disciplinární trest. Vypadá to, že jsme nějací gauneři, kteří ho drželi pod krkem. Přitom ani při jedné technické chybě nepadlo sprosté slovo, ani se neobjevilo žádné vulgární gesto… Tohle je play off, semifinále ligy, bojuje se o finále, na to by měli rozhodčí také hledět a ne takhle drastickým způsobem zasahovat do vývoje utkání a celé série. Pokud by tímto způsobem řešili situace ve všech ligových utkáních, dohrávalo by se 70 procent zápasů bez trenérů na lavičkách. A tohle je semifinále ligy! V lize máme odehráno za 17 sezon 536 utkání, ale tohle jsme opravdu ještě nezažili. Ivo Dolinek v jednom nedávném rozhovoru pro Opavský deník uvedl: Pokud se rozhodčí řídí pouze pravidly bez určitého citu, může hru dosti ovlivnit. V tom měl naprostou pravdu.

Trenér Petrovický byl následně potrestán a na lavičku nesmí ve dvou duelech. V neděli jste tak vedl tým vy. Jak jste přijal tuto netradiční roli?
Radši bych byl v pozici maséra (úsměv). Musel jsem to přijmout jako fakt a vypořádat se s tím. Ale bylo to hodně bizarní. S Martinem jsme se snažili ze soboty na neděli vymyslet co nejlepší strategii pro komunikaci a vedení zápasu. Udělali jsme maximum, ale samozřejmě to nebylo vůbec ideální.

Uvědomoval jste si v dramatické koncovce, že byste mohl být prvním „trenérem“, jenž na lavičce Trutnova porazí Frisco?
Ne, to vůbec, i když jsem před zápasem dostal takové esemesky od kamarádů. Na takové myšlenky při hře vůbec není prostor. Navíc tohle nepovažuji za důležité. Vyhráváme a prohráváme jako tým. Ať je na lavičce Petrovický, Braun nebo Kuřitková. Jsme jeden tým a bojujeme za Trutnov, to je podstata.

Ke zraněným oporám přibyla v sobotu Lenka Větrovcová. Dá se podkošová hráčka dohromady na třetí utkání?
Lenka dělá maximum a měla by nastoupit. Takový zápas, navíc v očekávané parádní atmosféře, si nikdo nechce nechat ujít.

I přes absenci tolika hráček podává váš tým znamenité výkony. Co říkáte na hru oslabeného kolektivu v play off?
Jsem hrdý na náš tým, jak se dokáže vypořádat se složitou situací. Je to těžší víc a víc, už je to semifinále, souboj s účastníkem Euroligy, ale pořád máme velké odhodlání.

Má Kara na to, aby doma brněnského favorita porazila a případně dokázala vrátit sérii do moravské metropole?
Určitě ano! Pevně tomu věřím. Navíc teď nastoupíme s šestým hráčem, tak doufám, že i on podá co nejlepší výkon.

Myslíte tím diváky?
Jasně. Prostředí bude určitě hodně bouřlivé. Ale přeji si, aby bylo korektní.