Špindlerovští pořadatelé první závod ČP spojili s otvíráním bikeparku ve Svatém Petru a areál připravil pro jezdce zvýhodněné ceny za lanovku. O trať se i letos postaral Michal Maroši se svojí bandou a připravil pro jezdce hned několik novinek. Vyčistily se zatáčky, přibylo pár technických úseků v lese a cíl dostal novou zatáčku a skok.

Ti, co přijeli trénovat ve čtvrtek nebo v pátek měli značnou výhodu, protože mohli trénovat za sucha. V sobotu se totiž nad kopcem kolem oběda spustil silný déšť, který trať řádně propláchl. Na neděli se ale počasí umoudřilo a mohlo se závodit za krásného sluníčka.

Letos se na startovním poli snad poprvé objevila také žákyně. Tou byla sestra Přemka Tejchmana, Kamila Tejchmanová (Apache Loko Trutnov). Mladá závodnice se s tratí poprala v čase 8:25 a zasloužila si obdiv pořadatelů, jelikož je jí pouhých 12 let. Dále se k ní přidali další dva žáčkové, Martin Brza (Krabcycles) a Filip Dankanič (Bikestrike.com), kteří trať sjeli s časem 4:42, respektive 5:32.

Po žácích se do závodu zapojily ženy, kterých bylo na startu také poměrně dost, konkrétně osm. Nejlépe dojela Simona Jirková (Ghost Mitas racing team) v čase 5:12 a nechala za sebou druhou Katju Lahteinenovou (Tampere Bike Club) a třetí Martinu Očadlíkovou (Trial Mraveniště).

Maters II, tedy muži nad 40 let, platí víceméně za kategorii legend. Právě mezi ně totiž dávno patří například Míra Pek, Milan Suchomel (reprezentační trenér) nebo Milan Čižinský (Madesign), který zvládl opět vyhrát, a to s pěkným časem 4:25. Nechal za sebou druhého Michala Červenku (Cyklo Jiřička České Budějovice) a Milana Smetaníka (Gigantic racing team).

Naproti tomu v Masters I jsou čerství vysloužilí eliťáci nebo experti, kteří dokáží stále velmi dobře zatopit i mladším klukům v ostatních kategoriích. Bohužel do Špindlu nedorazila stálice českého sjezdu, Vlasta Hynčica, a tak se o první místo mohli poprat Tomáš Vičl, Jan Malínek (Oba z Koloshop Teamu) a Lukáš Jirkovský (TJ Rumburk Kolabrabec.cz). Jmenovaní dojeli v tomto pořadí s tím, že prvně jmenovaný se dostal na čas 4:16.

Kategorie nadějí (juniorů a kadetů) se opět obměnila a prozatím to vypadá, že se o první místa strhne boj o setinky. Ve Špindlu z toho dopadl nejlépe Hugo Robenek (Commencal FDF team) s časem 4:04. Na záda mu dýchal Petr Folvarčný (Elitebikes 1energy racing team) a z třetího místa je hlídal je Vojtěch Roušavý (Bikestrike.com).

Experti (nebo také hobíci) se letos také obměnili. První tři z loňského roku museli „emigrovat" do Elity a nechali tam pouze Davida Čonku (Ndistribution Kona team), jemuž se daří zůstávat v elitní kategorii už nějaký ten rok. David ukázal, že mu Špindl opravdu sedí a finále vyhrál s náskokem čtyř vteřin nad druhým Martinem Tesařem (Koloshop.cz), jenž dojel v čase 4:12. Bronz si zajistil závodník z Německa, Eric Foerster.

A ve výsledkovém výčtu zbývá už jen elita. V semifinále spousta závodníků různě popadala, a tak nebylo moc jasné, kdo je vlastně favorit. Semifinále se podařilo vyhrát Martinu Mikulenkovi (Bikestrike.com), který zajel velmi pěkný čas 3:42. Ve finále zrychlil ještě o vteřinku, ale stačilo to už jen na čtvrté místo. Pro trojku si dojel Lukáš Šplíchal, jezdící nově za Gienger Carabik bike team. Pěknou a čistou jízdou si druhou pozici vysloužil Petr Třešňák (Bikestrike.com) a vůbec nejlépe zajel Jan Čepelák, taktéž z Bikestrike.com teamu, jenž nadělil druhému v pořadí pět vteřin.

Takový byl první závod Českého poháru ve sjezdu 2015. Lze jen doufat, že se ten druhý v Koutech nad Desnou potká s ještě větším počtem závodníků! A termín? Neděle 28. června.

(mtb, to)