Filipe, je pravda, že jako první vám rukama prošla lyžařka Eva Vrabcová-Nývltová?
Ano, je to tak. S Evou spolupracuji od dubna. Trénovali jsme třikrát i čtyřikrát týdně. Nyní se připravuje ve Finsku, ale po návratu budeme v započaté práci pokračovat.
Jakým způsobem jste konkrétně pro nejslavnější trutnovskou běžkyni na lyžích připravoval cvičební plán?
Nejprve absolvovala kompletní vyšetření v našem trutnovském institutu, které zahrnovalo zátěžový test na běhátku (klidové a zátěžové EKG, klidovou a zátěžovou spirometrii) a bodystat. Díky tomu jsme zjistili všechny potřebné parametry týkající se fyzické zdatnosti a složení těla (váhově i v procentech – tuk, tělesná voda, aktivní tělesná hmota, metabolismus). Dále absolvovala vyšetření diagnosticko-creeninkovým přístrojem Dr. Wolff, který odhalil svalovou sílu a svalové nerovnosti. Zajímavostí je, že Trutnov je teprve druhým místem v České republice, který má tento přístroj k dispozici. Díky tomu jsme u Evy zjistili několik velkých disproporcí, které jsme se snažili speciálním tréninkem odstranit.
V tréninku jste se tedy zaměřili na slabiny a rozvoj síly. S jakým výsledkem?
Eva i díky své aktivitě dosáhla zajímavého zlepšení. Když začínala, byla například schopna udělat nadhmatem sedm shybů. Nyní jich udělá osmnáct. Na bench pressu začínala s třiceti kilogramy, nyní zvedne váhu padesáti čtyř kilogramů. To je pouze pár hodnot pro srovnání, se kterými se určitě ráda pochlubí i sama Eva (usmívá se).
Posun k lepšímu je tedy díky těmto tréninkovým praktikám zřejmý?
Posun k lepšímu je evidentní, co se týká celého těla, za což hovoří i její dosavadní výkony. Bez její trpělivosti a vytrvalosti by zlepšení nepřišlo. Díky osobní zkušenosti s tréninkem sportovců mě u Evy příjemně překvapilo její nasazení a přístup k tréninku. Navíc rychle pochopila tréninkový proces a jeho možnosti bezezbytku využila.
Upravoval jste Evě také jídelníček?
Zdravé stravování není Evě rozhodně cizí a má s ním sama bohaté zkušenosti, takže skladbu jídelníčku jsme konzultovali. Chytré sportovkyni nemusíte moc napovídat, myslet umí sama.
Pravidelně s vámi ale cvičí i dorostenci Olfin Car Vella Trutnov.
S trenérem Vladimírem Šlofarem jsme si ujasnili, čeho chceme docílit, a myslím si, že se to daří. Lyžaři jsou nyní mnohem silnější a doufám, že to bude při trénincích a závodech znát. Požádal jsem o spolupráci fyzioterapeutku Ivu Umlaufovou, s níž chlapci a dívky absolvovali kompenzační cvičení, které rozhodně nebylo poslední.
Mohou toto vše – kompletní vyšetření a následně vytvořený cvičení plán na míru – podstoupit i rekreační sportovci?
Docela určitě, a ve vlastním zájmu by ho podstoupit měli. Doporučuji to všem a především mladým začínajícím sportovcům. Vyšetření totiž může předat informaci, díky které můžeme předejít zdravotním komplikacím. Jde o nutnou osobní investici – to je poznání vlastních možností a jejich dalších využití.
Máte nějaké konkrétní zkušenosti?
Ano zkušenosti máme. Například nás oslovili rodiče, kteří chtěli vyšetřit syna. Jednalo se o vyšetření srdce a plic v klidu a při zátěži. Jelikož nám výsledky odhalily, že je dotyčný ve vyšším riziku kolapsu při sportu, zařídili jsme dle standardního postupu došetření srdce ultrazvukem.
Staráte se o nějaké sportovce, případně sportovní kluby také v pravidelném časovém horizontu?
Pravidelně dohlížíme například na nejmladší trutnovské fotbalisty a myslím si, že i z důvodu prevence by péči o své zdraví neměl nikdo podceňovat. Za děti zodpovídají rodiče, ale také jejich trenéři. V rámci týmové spolupráce mají společný cíl – zdravé děti, zdravé sportovce. Do budoucna bychom proto rádi navázali úzkou spolupráci s trutnovskými praktickými lékaři. Doufám, že nám vyjdou vstříc a vzájemná spolupráce se stane dobrou inspirací i pro jiné sportovní oddíly. (bim, to)