Město pohádek hostilo domácí šampionát atletů v běhu na 10 kilometrů na dráze. V překladu to znamená obkroužit pětadvacetkrát čtyřsetmetrový okruh. Místní pořadatelé slavili 100 let atletiky v Jičíně a jako dárek od atletického svazu dostali právě výsadu mistrovství České republiky uspořádat.

Počasí vytrvalcům vůbec nepřálo

Pro hlavní závod trefně použili heslo od Emila Zátopka: „Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů". A nebyli daleko pravdě. Bojovat o mistrovský titul, se soupeři i s časem do Jičína vyrazil i Dominik Sádlo, talentovaný atlet ze Rtyně v Podkrkonoší.

Počasí tentokrát ukázalo svoji horší tvář, když na startu bylo pouhých devět stupňů a navíc foukal nepříjemný vítr. Nic, co by si běžci přáli. Kromě domácích titulů byly ve hře letenky na mistrovství světa v americkém Eugene. A i o tu se chtěl podkrkonošský vytrvalec poprat. Limit Českého atletického svazu 31 minut byl ale hodně přísný. Od svého trenéra měl Dominik přesně naplánované časy, kterých se musel držet, pokud by chtěl do zámoří odcestovat. Od samého začátku ale bylo jasné, že to v nastalých podmínkám snadné nebude.

Sádlo vyhrál stylem start – cíl

Místní hlasatel Sádla právem nazýval největším favoritem závodu a dokonce věděl i o jeho zimních výsledcích ve skialpinismu. Od počátečního výstřelu rtyňský běžec nastolil takové tempo, jemuž žádný ze soupeřů nestačil a postupně si vybudoval znatelný náskok.

Celou trať absolvoval stylem start – cíl. V úvodních kilometrech dokázal stanovené časy, které by zajistily letenku, přesně dodržovat. Na deseti kilometrech ale o úspěchu rozhoduje druhá polovina závodu, kde už síly rychle ubývají. „Navíc jsem musel obíhat soupeře, které jsem předbíhal o kolo i o víc. A po pravdě, i to mě nějaké vteřiny stálo. Nakonec jich v cíli chybělo 37," prozradil po závodě Dominik Sádlo.

Rodák ze Rtyně sice zaslouženě vyhrál domácí šampionát, vytvořil si nový vlastní osobní rekord, když cílem prolétl v čase 31 minut a 37 sekund, ale sen o letence na světový šampionát se rozplynul. Tedy prozatím. Sezona je teprve na začátku, ještě bude několik příležitostí o limit Českého atletického svazu bojovat. Na druhém místě za Dominikem doběhl boleslavský Sebastián Vošvrda a třetí místo obsadil Jáchym Kovář. Hlavní kategorie mužů a žen ovládli Lucie Sekanová a Milan Kocourek.

Nyní Sádla a jeho trenéra Miroslava Ducha čeká vysokohorské soustředění ve Švýcarsku a po něm bude absolvovat první závody v horách. Začátkem června jej čeká kvalifikace na mistrovství Evropy v běhu do vrchu na šumavském Zadově.

(ple, to)