Nejen to dokumentuje vztah Romana Koudelky k rodnému městu. Nejlepší český skokan zvítězil v tradiční anketě podruhé a nyní se již soustředí na nadcházející Mistrovství světa v Oslu, kam odlétá s reprezentací České republiky v úterý.

Jak se vám líbil páteční slavnostní večer?
Moc se mi tam líbilo. Ani jsem moc nepočítal s tím, že bych měl vyhrát, protože za rok 2010 nebyly mé výsledky, kromě Olympijských her ve Vancouveru, moc příjemné. O to víc mě potěšilo, že jsem anketu vyhrál.

Jak hodně si ceníte výhry v této anketě semilského okresu?
Moc si toho cením. Je to skvělá motivace do další roků a určitě vím, že když se ještě držím takhle nahoře v anketách, tak se výsledky musí nejen lidem, ale i čtenářům líbit. Takže jednoznačně velká spokojenost.

Vaše kategorie byla jediná, ve které nedominovali atleti, všiml jste si jejich nadvlády?
No jasně, to ani nešlo přehlédnout. Jejich úspěchy jsou skutečně vynikající!

Na pódiu se objevovali také skokani mládežnických kategorií. Myslíte, že se rýsují české talenty?
Vím, že tam byl Vítek Háček, kterého znám moc dobře, dál také syn Pavla Ploce. Myslím si, že ve Víťovi je velký potenciál, ale záleží jen na něm, jak se s tím popere.

Má obecně český skok na lyžích nastupující generaci, která by dokázala zamířit do reprezentace?
Co jsem se tak koukal, tak si myslím, že bohužel není taková, jako když jsem byl já mladší. Ale určitě se jednotlivci s talentem najdou. Záleží však na tom, jak se poperou s nejbližším obdobím. Bude rohodující patnáctý a šestnáctý rok, kdy mi to taky zrovna moc nešlo. Jde o to, aby se na to ti kluci nevykašlali, ale aby dál trénovali a pracovali na sobě.

Stále závodíte na lomnický lyžařský klub – jako jediný z českých skokanů. Nechtějí vás také přetáhnout do Dukly Liberec?
(Smích.) Určitě by asi byli rádi, kdybych pod Duklou také závodil, ale já prostě jsem rodákem z Lomnice, skáču za ní, zaměstnává mě Centrum sportu Ministerstva vnitra, takže jsem vlastně jakýsi protiklad Dukly, kde jsou vojáci. U nás jsou vlastně policisté. Nevím. Asi by mě tam rádi viděli, ale mě to takhle vyhovuje a nehodlám nic měnit.

V sobotu vám skončilo reprezentační soustředění před Mistrovstvím světa v Norsku, co od vás mohou fanoušci čekat?
Tak to tedy netuším. Bude to záležet na mnoha okolnostech. Poprvé v sezoně se bude skákat na malém můstku, což doufám, že bude moje výhoda. Ale zároveň jsem zvědavý, jak to bude s větrným vzorkem, protože tam budou hrát opravdu každé desetinky velkou roli. Myslím si, že může vyhrát skutečně každý. Stát se může cokoliv.

S jakým umístěním byste byl spokojený?
Strašně spokojený bych byl s první desítkou. To, co bude lepší než desáté místo, pro mě bude obrovský úspěch. Jak ale říkám, uvidí se až v Norsku, jak vše dopadne. Je těžké něco odhadovat.

Na co jste se v tréninku nyní nejvíce zaměřoval?
Poslední dobou se hodně jezdilo po různých závodech, takže se ani moc tréninkově neskákalo. Snažil jsem se tedy malinko nabrat kondičku. Teď si den dva odpočinu a v úterý vyrážíme do Norska.