Juniorský šampionát v klasickém lyžování, který se po celý týden konal v Liberci, skončil. Jednadvacet medailí zná majitele, a tak je čas na ohlédnutí. Mezi smetánkou vyvolených nebylo ani jedno české jméno, přesto někteří zanechali skvělý dojem. Potěšující je také fakt, že většina z nich oddílově pochází z klubů ze Semilska.

Celkově nejúspěšnějšími závodníky se stali Němec Manuel Faisst a Dmitrij Sostovcev z Ruska. Oba dokázali posbírat tři zlaté medaile.

ČKS SKI JILEMNICE

Jilemnický klub na vrcholné juniorské akci letošní zimy reprezentovaly tři běžkyně na lyžích. A zejména v prvních dnech to byly ony, kdo držel celou výpravu České republiky. Perfektní formu dokázala prodat hlavně Lucie Charvátová. Jilemnická juniorka získala nejen deváté místo se štafetou, ale jak ve sprintu, tak v pětikilometrovém individuálním závodě s intervalovým startem obsadila šestnácté místo.

Ludmila Horká a Sandra Schützová pak nastupovaly v závodech MS do 23 let. Schützová hned v úvodních hodinách šampionátu obsadila skvělé 12. místo ve sprintu, na „desítce" a ve skiatlonu pak skončila na začátku čtvrté desítky. Horká nastoupila dvakrát, když si nejprve dojela pro 35. místo v desetikilometrovém klání, po problémech s přezutím následně skončila 42. ve skiatlonu.

LSK LOMNICE NAD POPELKOU

Doslova hvězdné předpoklady potvrdil Tomáš Portyk mladší. Ten byl mezi juniory v severské kombinaci věkem výrazným bejnamínkem, přesto dosáhl na trojnásobné umístění v elitní desítce. Ve středu skončil po skoku a běhu na 10 kilometrů sedmý, když ve startovním poli dokázal porážet i o tři roky starší soupeře. V neděli na poloviční běžecké trati obsadil 9. místo. V týmovém závodě pak mimo jiné společně s dalším lomnickým sdruženářem Martinem Dufkem, skončil desátý. Dufek individuálně naskočil jen do jednoho zápolení, z něhož byl však diskvalifikován.

Lomnický klub měl zastoupení také mezi skokany. Tam se juniorským mistrem světa stal mezi dospělými už ostřílený Slovinec Jaka Hvala. Českou výpravu táhl Vojtěch Štursa, jenž skončil individuálně šestnáctý. Naopak Jan Souček z Lomnice nepro-klouzl mezi nejlepších třicet, v týmovém klání (do něhož zasáhl i David Bartoš) pak skončil tým z ČR devátý.

Juniorské mistrovství světa v Liberci se podařilo. Ač akci neprovázely předražené bilboardy, dorazil do ochozů slušný počet diváků. Sportovní výsledky pak naznačily, koho ze zúčastněných budeme v budoucnosti vídat na světových kolbištích i mezi dospělými. Ačkoliv se česká výprava z medailový pozic neradovala, nesmutní. A pomalu se začne připravovat na příští šampionát. V roce 2013 se nadcházející hvězdy představí v italském Val di Fiemme.