S fanoušky se rozloučil na mistrovství České republiky, jež se konalo o prvním dubnovém víkendu ve Špindlerově Mlýně. Ze zasněžených svahů však zdaleka neodchází. Jako trenér se bude věnovat mladým nadějím alpského lyžování, se kterými hodlá bojovat o účast na olympijských hrách v Soči 2014.

Po dvou nevydařených sezonách se letos Zdeněk Šafář úspěšně vrátil do kolotoče závodů světového poháru. Až na jednu výjimku se při každém startu kvalifikoval do hlavního závodu. Na mistrovství světa obsadil skvělé 14. místo, v celkovém hodnocení světového poháru pak 37. Důvody ukončení kariéry tedy nesouvisí s výkonností, jsou čistě finančního rázu. „Vypadl jsem z Dukly, takže nemám žádný příjem, který by mě živil, když závodím. Utáhnout vše sám a ještě podávat dobré výkony dá hodně zabrat,“ objasňuje Šafář, jemuž, jak sám tvrdí, k dobrým výkonům pomohly nové lyže.

Jedna éra končí, o své budoucnosti má však účastník olympijských her ve Vancouveru jasnou představu. Zasněžené svahy nehodlá opustit, naplno se vrhne do práce trenéra. „Trénování alpského lyžování se věnuji spoustu let. Těší mě, že vše, co jsem se za ta léta naučil, můžu předávat dál,“ vidí smysl v nové práci.

V současnosti trénuje nadějné sourozence Báru a Honzu Strakovi. Stejně jako v roli závodníka, i coby trenér si rodák z Trutnova klade vysoké cíle. Šestnáctiletou Báru Strakovou by chtěl dovést na olympijské hry v Soči 2014. „Bára je šikovná a pracovitá. Jezdí dobře super-G a obřák, takže si myslím, že má na to dostat se do Soči,“ svěřuje své trenérské ambice Šafář, jenž se ale ještě nevzdává možnosti návratu na závodní tratě.

„Pokud by se stalo něco výjimečného, svaz by získal nějakého velkého sponzora, dovedu si představit, že bych rok před olympiádou začal trénovat a pokusil bych se o nominaci,“ přemítá Šafář.

„Skicross mi dal super krásný život. Viděl jsem kus světa, podíval jsem se na místa, kam se většina lidí nepodívá. Uspokojoval mě adrenalin, jenž k životu asi i potřebuji,“ shrnuje úspěšnou závodní kariéru Zdeněk Šafář.

(kst)