Patnáctiletá NIKOLA ZDRÁHALOVÁ vyměnila lední hokej za rychlobruslení a ve stopách Karolíny Erbanové z Vrchlabí se pokusí navázat na kariéru Martiny Sáblíkové.

Ač před půl rokem jezdila po ledě s hokejkou a vedle dresu pražské Slavie oblékla i ten reprezentační, nyní již patří do rychlobruslařské sestavy. Jak již jsme v našem Deníku před několika dny uvedli, splnila nedávno Zdráhalová limit pro Olympijské hry mládeže a od minulého týdne tak je se svým trenérem v rakouském Innsbrucku při premiéře této velkolepé akce.

V sobotu také zasáhla do svého prvního závodu a ve dvou jízdách na 500 metrů zajela čas 89,93. Nikola se představila v konkurenci šestnácti nejlepších závodnic na světě a cílem projela jako osmá. „Měla jsem obrovské nervy. Že budu takhle vysoko, jsem opravdu nevěřila. Ale zázraky se dějí,“ usmívala se patnáctiletá Nikola v rozhovoru pro oficiální web Českého olympijského výboru.

Spokojený byl i Petr Novák, jenž přiznal, že se svou novou svěřenkyní hlavně nechtěl skončit poslední. „Mým cílem bylo najít někoho, kdo by tady mohl startovat. To se i podařilo. Já byl rád, že se sem vůbec dostala a zajela požadovaný limit. Nechtěli jsme být poslední, chtěl jsem ukázat, že je za námi kus práce. Nikola mě mile překvapila, konkurence byla obrovská a ona to zvládla hlavně psychicky,“ nešetřil slovy uznání kouč Novák, jenž Nikolu v Innsbrucku doprovází.

No a jak se holka ze Dvora Králové vůbec do týmu, v němž ční nejlepší rychlobruslařka na světě, dostala? Nikola hrála stejně jako před lety vrchlabská Karolína Erbanová hokej, načež její maminka kouči Novákovi před dvěma lety napsala, že její dcera by ráda vyzkoušela rychlobruslení. „Takových kontaktů mám v počítači dost. Jednoho dne jsem Zdráhalovým z italského Collalba zavolal, aby Nikol přivezli a nechali ji tam s námi, že si ji vyzkouším.

No a ona k nám krásně zapadla, splnila limit pro Innsbruck a hlavně se pořád zlepšuje,” chválí si Novák. „Jen její táta, hokejista, to pořád nemůže rozdýchat, že od hokeje zběhla,” usmál se v dobrém Petr Novák.

V úvodním závodě her na tom Nikola Zdráhalová mohla být ještě lépe. V závěru druhého kola ale ztratila stabilitu a ačkoliv pádu dokázala zabránit, drahocenný čas ztratila. „Třeba by z toho bylo šesté místo. I za to osmé jsem ale rád, víc jsem si snad nemohl přát,“ doplnil Novák.

S gratulací přispěchala brzy i sama Martina Sáblíková. Výsledek Nikoly ji velmi zajímal. Do telefonu kouči řekla slova jen dvě, za to dostatečně výstižná: „Dobře ona!“

„Rychlobruslení je velká dřina, ale jsem připravená. Atmosféra je tu neskutečná, však jde o moji první olympiádu. Hrála jsem hokej za Slavii, dostala i nabídku do zahraničí, ale tohle je prostě lepší,“ povídala Nikola Zdráhalová ještě zadýchaná bezprostředně po závodu.

Nyní mládežnická olympiáda a za dva roky Soči? Možná to není až takové sci-fi. „Uvidíme, co zvládneme. Olympijské hry v Soči jsou za dva roky, takže to možná stihneme. Věřím, že Nikola nelituje, že dělá rychlobruslení. Snu o českém ženském týmu v rychlobruslení na olympiádě se prostě nevzdám.

Abych věřil, že to Nikola u nás myslí vážně, na to je vždy potřeba rok,“ uzavřel hodnocení sympaticky Petr Novák. Nutno dodat, že v Innsbrucku reprezentuje Českou republiku jen 24 sportovců.