Velká cena Trutnova je jedním z největších turnajů v republice. Po kolikáté již?
Letos už potřinácté. Poprvé se tu curleři soutěžně utkali v roce 1998, ale to bylo jen několik místních družstev v dosti skromných podmínkách. Teď už je to turnaj se vším všudy. Pět drah, na každém sada kamenů, relativně kvalitní led.

Kolik týmů a odkud letos přijede?
Tradičně máme dvacet týmů. Po dlouhé době nedorazí nikdo z Polska, budou tady ale zástupci ze Slovenska, konkrétně z Bratislavy. Samozřejmě také domácí družstva včetně extraligového týmu vedeného skipem Milošem Hoferkou. Poprvé letos přivítáme také tým z Hradce Králové, kde tenhle sport sice teprve začíná, ale vypadá to na slušný rozjezd.

Jak ve stručnosti vypadá hrací systém turnaje?
Začíná se čtyřmi základními koly. Po každém z nich se udělá tabulka a hrají vždy sousední družstva. První s druhým, třetí se čtvrtým a tak dále. Páte kolo je desetičlenné finále. Dva nejlepší týmy se utkají o prvenství. Výsledky ostatních zápasů se započítají do tabulky a určí se další pořadí. První zápasy začínají v sobotu v 8.30 a hrát se bude až do dvacáté hodiny. V neděli začínáme od devíti, finále je plánované na 16. hodinu. Každý se může přijít podívat.

Co všechno předchází zahájení turnaje samotného?
Nejdůležitější je předělání ledové plochy. Z hokejové na curlingovou. To znamená nalít novou vrstvu vody aby se dosáhlo co největší roviny. Pak následuje řezání a ještě takzvané peblování. To se na jednotlivé dráhy nanesou jemné krupičky vody kvůli zmenšení tření žulových kamenů. Je to dost alchymie a zabere to hodně času. Navíc trutnovská hala nemá klimatizaci, takže i počasí výrazně ovlivňuje podmínky na ploše. Ale už si s tím docela dokážeme poradit a hráči jsou většinou spokojení.

Liší se nějak pravidla trutnovského turnaje od toho, který se hrál například nedávno na olympiádě?
Hrací systém je jiný, ale pravidla hry jako taková jsou totožná. Snad jen vyjma drobností, jako že nemáme time outy a kvůli času se nehraje na deset, ale na osm endů (setů).

A co curlingové dění v Trutnově mimo turnaj?
Dřív se hodně jezdilo na turnaje a soutěže do Prahy. To je ale náročné a tak tady již třetí rok pořádáme vlastní Krkonošský curlingový pohár. Ten je pro místní lidi, kteří se nechtějí účastnit špičkových soutěží, ale curling je baví. Finálové kolo o konečná umístění se hraje zítra od 17.30 hodin. Jinak tréninky jsou v sezoně každé pondělí od 17 hodin na zimním stadionu. Navíc se již dlouho věnujeme vozíčkářům, pro které také pořádáme rozsáhlouakci, Velkou cenu Trutnova tělesně postižených. Ta bude 26. a 27. března za účasti českých, slovenských i polských týmů.