Stylem start – cíl vyhrál finále jubilejního 60. ročníku Zlaté přilby sedmadvacetiletý dánský plochodrážník Hans Andersen. Potvrdil tak výtečnou pověst svých krajanů, letos nejlepších cizinců v tradičním pardubickém závodě.

Sympatický Dán se v minulých letech již dvakrát dostal na bednu. V roce 2004 skončil třetí a v roce 2006 dojel druhý. Andersen hladce prošel čtvrtfinálovými i semifinálovými jízdami a ve finále startoval z nejvýhodnější pozice.

Jeho největším soupeřem byl Leigh Adams, který si v průběhu celého nedělního odpoledne počínal na dráze suverénně. Jenže ve finále po vyjetí první zatáčky ho nepříjemně sevřeli Poláci Jagus a Zabik. Andersen se tak vydal na sólovou jízdu. Pronásledoval ho, za velké podpory diváků, Matej Ferjan, Slovinec s maďarskou licencí a kmenový jezdec AMK Zlatá přilba Pardubice. Druhou příčku však neudržel, předjel ho Adams a na prvních třech místech se pak již nic nezměnilo.

Čtvrtý skončil Švéd Karlsson, na páté příčce dojel Polák Jagus, ale po závodě byl diskvalifikován. V průběhu finálové jízdy totiž opustil u vnitřního okraje oběma koly dráhu. Na pátou příčku tak poskočil jeho krajan Zabik.

Z českých jezdců si nejlépe vedl Lukáš Dryml, jako jediný se probojoval do semifinálové skupiny, ze které však postoupili vítěz letošní Zlaté přilby Andersen, celkově třetí Ferjan a Polák Zabik.

„Budu na sobě makat a jednou to snad dopadne,“ sdělil při vyhlášení desátého místa pardubický Lukáš Dryml divákům. Těsně za branami semifinále zůstal Matěj Kůs, stejně jako favorizovaný Polák Rune Holta – účastník letošní Grand Prix.
Dnes se v Praze na Markétě uskuteční tradiční Tomíčkův memoriál, kterého se zúčastní i úřadující mistr světa Dán Pedersen a také Američan Hancock. Začátek je v 19 hodin.

"JE TO MÁ NEJCENNĚJŠÍ TROFEJ," RADOVAL SE ÚSPĚŠNÝ PLOŠINÁŘ

Jako by 60. ročník populární Zlaté přilby neměl poražených. Všichni tři borci ze stupňů vítězů po závodě nešetřili úsměvy a radovali se ze svého výsledku.
Dánský plošinář Hans Andersen na startu popřel teorii o tom, že v Pardubicích není místo uvnitř oválu to nejlepší. Vystřelil jako blesk a celých šest kol nechal soupeře dýchat prach od zadního kola.
„Po zisku zlaté přilby jsem moc toužil. Do své sbírky ji dám na nejvyšší místo,“ řekl Andersen, který východočeským vítězstvím navázal na triumf z Grand Prix v italském Lonigu.
„Teď prožívám výborné období, perfektně mi šlapou motorky,“ pochválil práci svých mechaniků.
Krátce po dojezdu Přilby už myslel na vyvrcholení GP, které se pojede v německém Gelsenkirchenu. „Chci se pokusit zaútočit na třetí místo. A příští rok mám jediný cíl, stát se mistrem světa,“ dodal v pořadí čtvrtý Dán, který si na hlavu posadil ceněnou trofej z dílny mistra Lejhance.
Druhý muž, Leigh Adams z Austrálie, nevypadal vůbec zklamaný. „Hansovi vítězství přeju. Vím, jaký to je super pocit,“ vyznal se čtyřnásobný vítěz pardubického závodu.
„Na startu mě zdrželo polské duo, takže mi trvalo čtyři kola, než jsem se vrátil do boje o vítězství. Navrhnu pořadatelům, aby příště udělali finále na osm kol. To bych ho předjel,“ smál se sympatický Australan.
Když už se žádný z Čechů nedostal do finále, mohli Pardubáci držet palce aspoň jezdci svého týmu. Slovinec v maďarských službách Matej Ferjan je třetím místem určitě nezklamal. „Je to poprvé, co jsem se tady dostal do finále. Dráhu moc dobře znám z extraligy a mám ji rád,“ liboval si jezdec týmu s příznačným názvem – Zlatá přilba Pardubice.