Do vrcholného národního závodu dorostenců a dospělých se kvalifikovalo třináct plavců TJ LOKO UP GROUP. Po různých, především zdravotních peripetiích, odcestovalo devět závodníků se svými trenéry. Stejně jako v posledních sezonách byly největšími želízky v ohni reprezentantky Martina Elhenická a Klára Šimánová. Tentokrát však odjížděly s rozdílnými ambicemi. Martina s cílem, pokusit se o pokoření velmi náročných limitů na ME ve Skotsku, Klára jela „vyzkoušet“ co s ní udělá závodní zatížení po dvouměsíční tréninkové pauze a lehkém tréninku v posledních třech týdnech.

Od prvního dne obě dokazovaly, že patří do absolutní české špičky. Martina potvrdila, že je momentálně nejlepší vytrvalkyní v zemi, když postupně s převahou zvítězila v závodech na 400, 1500 a poslední den i na 800 m volný způsob. Na dvousetmetrové trati ve finále obsadila skvělé druhé místo za olympioničkou Seemanovou. K úplné spokojenosti tak chyběl pouze splněný limit. „Nedá se nic dělat, limity byly nad mé momentální síly, ale věřím, že v prosinci do Číny na světový šampionát pojedu, tam je limit na osmistovku reálný, opakovaně jsem ho už zaplavala“, posteskla si a zároveň věří Martina.

Klára Šimánová byla přihlášena do čtyř závodů. Ten první na kraulové padesátce byl pro všechny překvapením, když postoupila do dorosteneckého finále, zaplavala osobní rekord a obsadila šesté místo. Následující den ji čekala motýlková stovka, čas z rozplavby ji s přehledem posunul do finále dorostu, kde odpoledne vybojovala skvělou stříbrnou medaili a postup do „dospěláckého“ finále. Zlatý hřeb Kláru teprve čekal ve finále na její oblíbené dvoustovce. Bok po boku vedle kladenské Svobodové plavaly obě až do posledního záběru, kde byla o desetinku šťastnější Klára a vybojovala zlato a postup do finále dospělých. „To bylo strašný, nemohla jsem ani vylézt z bazénu, tahle trať bez tréninku nejde zvládnout, hrozně to bolelo. Za zlato jsem, ale šťastná“. Vyznala se Klára, která mistrák zakončila 5. místem na motýlkovém sprintu na 50 metrů. „ V zájmu ušetření sil jsme „dospělácká“ finále odhlásili, neplavali jsme ani štafety. Před dvěma týdny jsem ve skrytu duše doufal, že Klára na mistrovství pojede. O medailích jsme vůbec nemluvili, v to věřil snad jen předseda ?. Takže jsem šťastný a vnímám pozitivně, že Klára chce už od zítra začít trénovat, hlavně aby byla už trvale zdravá“. Povídal trenér Pokorný.

Ostatní plavci nezklamali, ale na medaile nedosáhli. Parádní a nečekané sedmé místo na motýlkové dvoustovce vybojoval ve skvělém čase 2:17,86 Jakub Pásler. Ve svém ročníku byl druhý a zaplavaným časem splnil limit do SCM. Lucie Kraková obsadila dvakrát deváté místo ve vytrvalostních tratích na 1500 a 800 m VZ. Do desítky se umístila ještě Pavlína Smolíková, když obsadila 10. místo na 200 m motýlek. Karolína Malíková doplavala nejlépe dvanáctá na znakové stovce. Čtrnáctileté žačky soupeřily s dospělými, na které pochopitelně ještě stačit nemohou. Takže Veronika Hůlková, Radka Stoklasová a Eliška Šutriepková spíše sbíraly zkušenosti. Nejlepší výkon zaznamenala Veronika šestnáctým místem mezi dospělými na 1500 m volným způsobem. „Naši dorostenci byli všichni mladší ve dvojročníku a to je moc znát, Jakub Pásler je dokonce narozen v prosinci. Proto umístění do top ten je dobré, i když víme, že to mohlo být ještě lepší. S kolegou Pokorným se jednoznačně shodujeme, že aby mladí napodobili předchozí generace je potřeba ještě více fanatismu v tom dobrém slova smyslu. Určitě na to mají. Mistrovství však hodnotím jako úspěšné, vždyť čtyři zlaté a dvě stříbrné, to je skvělé“. Uzavřel povídání trenér a předseda oddílu Tomáš Břeň.