Zasloužila se o ní studentka z Vrchlabí Karolína Grohová, která o čtyřiadvacet hodin dříve vyhrála v Jablonci mistryní republiky v běžeckém lyžování. Famózní výkon.

Z Krkonoš do Pyrenejí

Andorra je malý stát, ukrytý vysoko v Pyrenejích mezi Francií a Španělskem. Pro českou reprezentaci to představovalo z Krkonoš cestovat nekonečných 20 hodin v autě se zastávkou a odpočinkem ve švýcarském Nendaz.

Avšak nejzajímavější cestu absolvovala pozdější medailistka Karolína Grohová. V sobotu a v neděli ještě závodila v Čechách na běžkách, protože je zároveň českou reprezentantkou v běžeckém lyžování.

V neděli, po získání titulu následoval rychlý přesun do Prahy a za chvíli už seděla v letadle do Barcelony. Odtamtud ji čekala ještě tříhodinová cesta v autě a v Soldeu se připojila v jedenáct hodin večer k české reprezentaci ve skialpinismu. Pár hodin poté už stála spolu se 184 závodníky z třiadvaceti zemí na startu prvního závodu šampionátu – Vertical race.

Bez aklimatizace

Představilo se v něm všech pět našich závodníků, spolu s Karolínou ještě další juniorka Petra Volfová, Radek Groh a Ondřej Fejfar v kategorii Espoir (do 23 let) a senior Michal Štantejský. „Ve skialpinistickém závodě Vertical race trasa vede jenom do kopce a závodí se s minimálním povinným vybavením,“ přiblížil prostředí tohoto náročného sportu vedoucí české výpravy na mistrovství světa Štěpán Pleskač z janskolázeňského oddílu AKLVK Alpine Pro Ski Trab team. Převýšení pro juniorské kategorie bylo 490 výškových metrů, Espoir a seniory čekalo 880 metrů stoupání do vrchu. Závod se odehrával na stejné trati jako na evropském šampionátu před pěti lety.

Největší nevýhodou pro české závodníky byly příliš vysoko položené trasy, startovalo se v případě seniorů ve výšce 1680 metrů a v případě juniorů dokonce 2070 metrů nad mořem. Cíl byl pro všechny kategorie stejný na vrcholu Tossal de la Llosada a ten byl v nadmořské výšce 2560 metrů.
„Jde o výrazně vyšší hory, než má Česká republika, a je škoda, že jsme neměli možnost delšího aklimatizačního pobytu před šampionátem,“ uvedl Štěpán Pleskač.

Za třicet k medaili

O půl jedenácté odstartovaly kategorie juniorů a kadetů, a chvíli před jedenáctou už v českém táboře propukla zásluhou Karolíny Grohové velká medailová radost. Petra Volfová závod dokončila na šestnáctém místě.

O hodinu později startovali i ostatní čeští závodníci. Po přestupu do kategorie Espoir se Radek Groh a Ondřej Fejfar za sebe zařadili na patnáctou a šestnáctou příčku. Michal Štantejský skončil v hlavní kategorii mužů na čtyřicátém šestém místě.