„S přístupem některých hráčů nemůžu být spokojený. Vyvodíme z toho důsledky,“ říká majitel klubu PETR DĚDEK, který v nejbližších dnech také bude řešit otázku, zda prvoligový hokej ve Vrchlabí zůstane. „Všechno záleží na tom, jestli nám město dá dotaci na provoz zimního stadionu.“

O čem přemýšlí majiel klubu dva týdny po sezoně?
Tak momentálně už samozřejmě nad novou sezonou. Je pravdou, že po vyřazení jsme z výsledku byli trochu rozpačití. Dělil nás krůček od čtvrtfinále, což by pro nás neznamenalo neúspěch potom všem, co nás potkalo. Nyní to ale vidím tak, že sezona nedopadla dobře. O příčinách však víme. Oklepali jsme se z toho a v následující sezoně se chceme konečně umístit výš.

Zkusme si ty příčiny rozebrat…
Jsou tři. Tou hlavní je zranění klíčových hráčů v průběhu první poloviny sezony. Druhou je, že letošní soutěž byla velmi vyrovnaná s řadou silných týmů. A třetí důvod je výměna trenéra v průběhu sezony. Měnil se poprvé za dobu existence ligového Vrchlabí. Tyto tři zásadní kroky jsme za pochodu museli řešit a výsledkem bylo, že jsme v předkole nedokázali Třebíč porazit. I když si myslím, že jsme neodehráli špatnou sérii.

Co vám chybělo k tomu, abyste Horáckou Slavii nechali za sebou?
Dvě penalty v Třebíči. (usměje se) Ne, prohráli jsme si to jinde. Nezvládli jsme první zápas doma, to se nemělo stát. Na začátku série jsme do Třebíče jeli vyhrát jeden zápas, což se nám podařilo. V dalších dvou domácích utkáních jsme to měli urvat.

Šance ukončit sérii se Vrchlabí naskytla i v rozhodujícím pátém utkání. Vždyť ještě deset minut před koncem jste v Třebíči vedli 1:0.
Ale pak jsme dostali dva rychlé góly. Tam si myslím, že nás poškodil rozhodčí. Dvakrát nás vyloučil do tří, přičemž druhé vyloučení bylo na pokraji únosnosti. V play off by měl v takovémhle zápase prokázat větší cit. Nicméně v prodloužení i v penaltách jsme pak dostali prostor utkání zlomit, ale nepodařilo se. Letos jsme v týmu postrádali střelce.

A to je možná další příčina, proč se sezona nepovedla, nemyslíte?
Určitě. To, jakou naši hráči v zápasech měli střeleckou potenci, byla katastrofa. Ve spoustě zápasů jsme nebyli schopni dát víc než dva góly. Vstřelili jsme hrozně málo gólů.

Přitom letošní kádr ve srovnání s předchozími dvěma prvoligovými ročníky budil na začátku sezony dojem nejnabitějšího týmu, který jste zatím pod Krkonošemi dali dohromady?
To je pravda, ale klíčoví hráči, kteří přišli do týmu, ať to byl Kamil Tvrdek, Láďa Kubeš, góly nedávali. V play off se přestalo dařit i Martinu Filipovi, jenž v základní části prožíval docela dobrou sezonu. Z těch hráčů, kteří dorazili v průběhu sezony, tak třeba Klimt v play off vyhořel. Pětkrát sám na bránu a nedal. To jsou okamžiky, kdy hráč gól dát prostě musí.

Předpokládám, že neprozradíte jména hráčů, kteří vás vyloženě zklamali?
Předpokládáte správně. Takhle veřejně bych nechtěl nic říkat. Už v předchozí odpovědi jsem však naznačil, že klíčoví hráči, kteří přišli a měli rozhodovat, zklamali. I když zrovna Láďa Kubeš v sérii s Třebíči odvedl velmi slušný výkon. Ale je to hrozně málo, byl ovšem dlouho zraněný. Stejně jako Pácal a Beck. Tým jsme doplnili novými hráči, ale jejich kvalita nebyla na takové úrovni, jakou jsme si představovali. A pak už se s tím nedalo nic dělat.

Během sezony jste odehráli dost nepovedených zápasů. Mrzí vás to hodně?
Určitě. S přístupem některých hráčů nemůžu být spokojený. Všechno se nedá svádět na to, že jsme měli zraněné. Našlo by se hodně utkání, která naši hráči odflákli. Stoprocentně. Nasazení bylo špatné a takhle si boj ve Vrchlabí nepředstavuji. Samozřejmě jsme to řešili a řešíme to stále. Vyvodíme z toho nějaké postihy za výkonnost. Řada hráčů u nás dál působit nebude.

Tak povídejte.
Ale to je spíš otázka pro sportovního ředitele Aleše Kmoníčka, který to ví úplně přesně. Procházka, Klimt, Chmelíř… je jich víc. Zavolejte jemu.

KDO OPUSTÍ KÁDR HORALŮ, ZATÍM NENÍ JASNÉ

Vrchlabí – Na dotaz, kteří hokejisté v prvoligovém klubu v Krkonoších nebudou dále působit, sportovní ředitel HC Vrchlabí Aleš Kmoníček přímo neodpověděl, anebo spíše ještě ve středu přesnou odpověď neznal. „Na konci tohoto týdne by situace měla být jasnější. To, že hráčům končí smlouva a nemají opci, ještě neznamená, že u nás nebudou dál hrát. S některými máme zájem o prodloužení spolupráce a budeme s nimi jednat,“ řekl vrchlabský manažer.

A jaký je tedy stav smluv hokejistů v Krkonoších?

V brankářském tandemu končí smlouva Bieglovi. „U Ševčíka zvažujeme opci,“ dodal Kmoníček. V obraně vyprší kontrakt Pácalovi, Chaloupkovi, hostování končí Chmelířovi. Čížek se vrátil do Mladé Boleslavi. „Bendík, Matějíček a Vála mají opci,“ poznamenal manažer. Z útočníků by jistotu dalšího angažmá ve Vrchlabí měli mít Andres, Beck, Gengel, Hubáček, Kubeš, Tvrdek a kupovat se vedení horalů chystá Urbana. Smlouvu na příští sezonu nemají Filip, Hruška, Klimt, Látal, Mikšovský, Procházka, Rusnák a Zíma.

Dobře. Ale jeden hráč už Vrchlabí opustil před koncem sezony – Jan Čaloun.
Myslím, že i díky němu se to v kabině trochu rozhádalo. Jeho angažování nebyl správný krok, ale stalo se. Když se týmu nedaří, hledáte možnosti, jak mančaft posílit. Ne vždy se udělají všechna rozhodnutí správně. Bereme to na sebe.

To je jasné, jenže vy si stěžujete na produktivitu svého týmu a pak se zbavíte hráče, který vám nastřílel nejvíc gólů. Není to takové rozhodnutí přitažené za vlasy?
Jedna věc je dávat góly, druhá věc je plus minus hodnocení, kde měl velkou ztrátu, a mužstvo to hodně pocítí. Mít jenom střelce je hezké, ale hráč musí být univerzál. Jeho lajna hodně gólů dostávala. Možná, kdyby se nám dařilo a drželi bychom se v horní půlce tabulky, tak u nás mohl být třeba do dneška. Když se však mužstvu nedaří, hledají se příčiny. Nasazení a bojovnost Čalouna nebylo dobré. Nepovedený trejd, tím bych to uzavřel.

Co kdyby zůstal Vladimír Jeřábek. Zbavili byste se Čalouna i potom?
(usměje se) Složitá otázka. Radši bych to nekomentoval.

Zeptám se jinak. Mezi trenérem Řeháčkem a Čalounem nepanovalo zrovna ideální klima, že?
Každý trenér má své hráče, kterým věří. Kouč Jeřábek věřil Čalounovi. Trenér Řeháček ne že by mu nevěřil, ale prostě se mu nehodil do koncepce, kterou nastavil. Požádal nás o to, abychom s ním ukončili smlouvu. Měl naši důvěru, vyhověli jsme mu.

Kdo měl poslední slovo?
Z padesáti procent je to věc trenéra, z padesáti procent se na tom, kteří hráči ve Vrchlabí hrát budou, podílí vedení klubu. Vždycky by mělo dojít k nějaké shodě. Bylo to naše společné rozhodnutí.

Mimochodem kouč Řeháček u týmu zůstává, i když sezona zrovna nedopadla dobře?
Ano. Trenér Řeháček ve Vrchlabí bude dál působit na pozici hlavního trenéra. Dohodli jsme se na nové smlouvě s novými cíli.

A jeho asistent?
Asistenta teď řešíme. Je to věc především trenéra Řeháčka. Má vytipované tři adepty, přiblížil nám je, my jsme mu je odsouhlasili a během týdne, deseti dnů se vše doladí.

Nelitujete teď rozhodnutí, že jste se vzdali služeb trenéra Jeřábka, který pak v extralize neuvěřitelně probudil spící Kometu?
Jde o to, že člověk se musí rozhodnout v ten daný moment, a myslím, že v našem případě rozhodnutí bylo správné. Ten krok musel nastat, aby mužstvo dostalo nový impulz. Trenér Řeháček pak dotáhl tým aspoň do předkola.

Tolik asi k loňské sezoně. A nyní se pojďme zaobírat tou příští. Na začátku rozhovoru jste už sice řekl, že byste se rádi umístili výš. Objevily se však i nějaké hlasy o konci prvoligového hokeje ve Vrchlabí. Můžete to objasnit?

Všechno záleží na zastupitelstvu, které ve Vrchlabí bude 10. března, jestli schválí dotaci na provozování zimního stadionu. To je klíčová věc. V případě, že schválí, hokej ve Vrchlabí zůstane minimálně na další sezonu, protože se tam budeme bavit o smlouvě na jeden rok. Usilovně na tom pracujeme, aby tady hokej pokračoval, tým se doplnil a posílil tak, aby nadcházející sezona byla úspěšnější než letošní.

Ale co nastane v případě varianty, kdy politici zajmou negativní postoj k dotaci? Byl by to opravdu konec?
Teď bych o tom nechtěl spekulovat. Samozřejmě že by to bylo špatně a hokej bychom dál dělat nemohli. Věřím, že po šesti letech fungování hokeje ve Vrchlabí jsou však představitelé politických stran spokojeni, jak pro občany přináší zábavu a to, co splňovat má. Věřím, že hokej podpoří.

Vy sám byste se jen tak vzdal toho, co jste ve Vrchlabí šest let budoval?
Nic jiného by nám nezbylo, protože bychom rozpočet bez města nedokázali naplnit. Ani by to nemělo logiku, abychom provozovali zimní stadion města Vrchlabí z vlastních prostředků.

O jak velkou částku se jedná?
Řádově je to do šesti milionů korun. Ale pozor, není to na hokej. Jde o provoz zimního stadionu, který áčko využívalo hodinu a čtvrt denně. Zbytek užívala veřejnost, školy. Mnohdy si to lidé pletou s tím, že to město dává do hokeje.

Do jaké výšky se vyšplhal letošní rozpočet HC Vrchlabí?
Nemáme to ještě spočítané. Předběžný rozpočet před sezonou jsme měli kolem 25 milionů a plus minus se toho držíme.