Její lektoři, pod vedením Romana Rozbróje, čtyřem desítkám účastníků celodenního semináře V kongresovém sále hotelu Karel IV. postupně demonstrovali možnosti vzdělávání učitelů tak, aby později pomohli žákům a studentům orientovat se v oblasti finančnictví.

„Naše organizace vznikla před deseti lety a po nějakém čase jsme ve spolupráci s ministerstvy financí, školství a tělovýchovy připravili tento vzdělávací projekt pro kantory a jejich žáky,“ uvedl Rozbrój. Podle něj k tomuto kroku přistoupili společně s podporou Evropského sociálního fondu a GE Money Bank, když zjistili, že řada českých domácností se kvůli půjčkám a podivným praktikám různých finančních společností, dostávají do obrovských dluhů a exekucí. „Finanční gramotnost“ je tak podle Zbróje jedinou obranou dnešní populace proti této invazi.

V Libereckém kraji tato společnost působí více než rok a do jejího programu se už zapojila desítka škol. Své zkušenosti tu ostatním prezentovali jejich zástupci. Například Luboš Zajíc se při praktickém procvičování zprvu setkal s nedůvěrou rodičů v tom, že škola zasahuje do finančního hospodaření jejich domácností. Později ale tuto snahu pochopili. „Na seminář jsme své učitele poslali, i když už podobné praktiky ve škole pořádáme,“ vysvětlil nám ředitel turnovské školy Roman Mareš. Sám se údajně setkal s tím, že znalosti nejen dětí, ale i samotných rodičů v hospodaření s financemi jsou minimální. Obavy z nedostatečného informování v hospodaření dětí i jejich rodin vnímá i vedoucí odboru školství městského úřadu Turnov René Brož.

Společně s ostatními však soudí, že současné vedení státu mělo nejméně dvacet let po změně politického systému na to, aby novou společnost na tuto situaci připravilo, tím spíše pak celou oblast školství.

Otakar Grund