Krkonošskému deníku to včera oznámil ředitel Jürgen Zahl. Změna se dotkne zhruba tří stovek zaměstnanců trutnovského závodu, kteří byli o situaci už informováni na celozávodní schůzi koncem února.

„Vedení podniku nabídne všem postiženým zaměstnancům pokračování jejich pracovního poměru v závodě v Kopřivnici a podpoří pracovníky při změně jejich bydliště. Pokud by to nebylo z osobních důvodů možné, bude je Brose jako rodinný podnik, který si je vědom své odpovědnosti, ze všech sil podporovat při zprostředkování práce u jiných podniků v trutnovském regionu,“ uvedl v tiskové zprávě pro média Jürgen Zahl.

Cílem zmíněného kroku je soustředit výrobní kapacity pro výrobní oblasti EBS motorů a ventilátorů pro vytápění a klimatizaci v evropských klíčových lokalitách. Firma tak chce lépe dosahovat důležitých synergetických účinků, čelit vysokým ztrátám z důvodů masivního poklesu odbytu a tím zvýšit konkurenceschopnost v obchodu s elektromotory.

V úterý o situaci hovořil s novináři i starosta Trutnova Ivan Adamec. Připomněl, že firma Brose, která si před časem pronajala část haly od společnosti Continental ve Volanově, chtěla v průmyslové zóně Krkonošská postavit továrnu, ale loni od záměru náhle ustoupila. „Vývoj nezaměstnanosti se dá těžko odhadnout,“ řekl Adamec.

„Ve firmách tohoto typu je poměrně velká část lidí, kteří jsou zaměstnavatelní jinde, kde mají požadavky podobné kvalifikace,“ komentoval starosta. Sloučením kapacit v Kopřivnici a ve Würzburgu Brose reaguje na celosvětový konjunkturální pokles v automobilovém průmyslu, která je nejen důsledkem finanční krize, ale i výsledkem hlubokých změn struktury v tomto odvětví. Tento vývoj má v rámci skupiny Brose Grouppe největší dopad především na divizi motorů. Skupina podniků Brose Grouppe provozuje od roku 2004 v Kopřivnici u Ostravy nedaleko závodu Tatra výrobu spouštěčů oken, polohovadla sedadel a zámky bočních a zadních výklopných dveří.

Ve spolupráci s německými sesterskými závody v Coburgu a Wuppertalu zásobuje Brose Kopřivnice asi dvacet značek vozidel a předních výrobců sedadel. Závod má vedle ručních a vysoce automatizovaných montáží k dispozici vlastní předvýrobní zařízení pro povrchovou úpravu lisovaných dílů a v minulých letech se vypracoval na druhý největší závod skupiny podniků Brose Grouppe: V současné době je v Kopřivnici zaměstnáno přibližně 1.180 pracovníků.