Když si před půl rokem jel řidič natankovat na benzinovou stanici, vítaly ho tabule s cenami benzínu a nafty vysoce přesahujícími třicet korun za litr. Navíc každý, kdo jen trochu sledoval ceny ropy na světových burzách, předpovídal další prudké zdražování. Dnes jsou veškeré tyto odhady ty tam, barel ropy je na třetině své tehdejší ceny a čerpací stanice v průměru prodávají naftu výrazně pod sedmadvaceti korunami a benzín pod pětadvaceti.

Omezujete kvůli krizi jízdu autem? Diskutujte.

Nejlevněji je ve středních Čechách, nejdráže na Liberecku.

„Už jsme přemýšleli, že prodáme naše auto a budeme jezdit do práce autobusem. Ale jak to tak vidím, asi si ho ještě necháme,“ říká například Jiří Dvořák ze severních Čech, který denně dojíždí dvacet kilometrů do firmy, kde pracuje jako soustružník.

Další pokles? Pod dvacet korun ale ne

Navíc řidiči, kteří si dají práci s hledáním té nejvýhodnější ceny, mohou natankovat ještě daleko levněji, než udávají celostátní průměry. Průzkum Deníku objevil čerpací stanici v Mladé Boleslavi, kde se dá litr Naturalu 95 pořídit za 21,50 koruny a litr nafty za 22,50 koruny. Ani ostatní regiony na tom nejsou o moc hůře, litr naturalu se dá většinou sehnat pod dvaadvaceti korunami a nafta pod čtyřiadvaceti. Oproti zbytku republiky mají z tohoto pohledu nejdráže na Liberecku, kde nejlevnější čerpací stanice nabízí pětadevadesátku za 23,30, a naftu za 25,50.

Přestože ceny u čerpacích stanic jsou nejnižší za několik posledních let, experti očekávají další zlevnění. „Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí ceny ropy na burze, dá se očekávat v příštím týdnu další pokles cen pohonných hmot,“ potvrdila Lucie Kundrátová, analytička společnosti Cyrrus.

Zlevňování by podle ní mělo pokračovat i v delším časovém horizontu, byť ne s takovou intenzitou jako dosud a rozhodně by se litr naturalu neměl propadnout pod dvacetikorunovou hranici.

„Takovéto snížení ceny se dá očekávat jen stěží. Výrobní náklady, včetně všech daní, jsou nyní zhruba 19,60 až 19,80 na litr benzinu. Proto dvacetikorunová hranice podle mého názoru protržena nebude,“ uvedla.

Zlevníme, ale až za pár měsíců
Snižování cen pohonných hmot nenahrává do karet jen řidičům, ale i velkým dopravcům, kterým tak klesají náklady. Zlevňování třeba jízdného v autobusech se přesto zatím nekoná.

„Zatím umořujeme ztráty, které nám vznikly v první polovině roku, kvůli tehdejším nárůstům cen. I když rostly od ledna, zdražovali jsme až v půlce července,“ uvedl Deníku Radim Jančura, majitel Student Agency.

Podle Jančury u jeho společnosti dojde k redukci cen jízdného prvního března, ovšem zatím není jasné, o kolik. Kalkulaci totiž Student Agency provede až po Novém roce.

I když by se teoreticky mohli lidé kvůli nízkým cenám benzinu vrátit do svých aut a zanevřít na hromadnou dopravu, podle oslovených dopravců se zřejmě tak nestane. Vycházejí z předpokladu, že lidé budou chtít pod vlivem dopadů finanční krize omezovat své výdaje, a proto zůstanou i nadále věrní tramvajím, trolejbusům a autobusům.