V jeho rámci letos energetická společnost začne v krkonošském městě zavádět a testovat inteligentní technologie v distribuční síti. Zhruba 4 500 domácností a podniků vybaví „chytrými“ měřidly energie, instaluje prvky automatizace a monitoringu distribuční sítě a počítá s efektivním zapojením lokálních výrobních zdrojů energie. Prvním plně funkčním „chytrým“ regionem v České republice se krkonošské město má stát do roku 2015.

Memorandum o spolupráci podepsali generální ředitel ČEZu Martin Roman a vrchlabský starosta Jan Sobotka. Podle něj je projekt pro Vrchlabí dobrou reklamou. „Budeme také rádi, pokud se podaří některým průmyslovým firmám z našeho města zapojit se do projektu,“ řekl Jan Sobotka. Podle ČEZu probíhají jednání s firmami nkt cables a Teplo Krkonoše.

Testování inteligentních sítí je součástí širšího projektu FutureMotion. „Jeho cílem je dosáhnout moderní, efektivní a ekologické výroby a přenosu elektrické energie. To, že nejde pouze o teorii, dokazuje skutečnost, že zavádíme dlouhodobý projekt Smart Region, který spočívá v testování všech prvků z programu FutureMotion v jednom regionu,“ sdělil ředitel ČEZu Martin Roman.

Vrchlabí bude prvním regionem v zemi, kde ČEZ testování Smart Grids spustí. Díky inteligentním měřidlům Smart Meters získá 4500 zdejších domácností a podniků lepší přehled o aktuální spotřebě energie a tím získají i možnost ji lépe ovlivnit. „V budoucnu si bude moci odběratel vybrat ze širší nabídky tarifů šitých na míru jeho potřebám, podobně jako je tomu nyní u tarifů mobilních operátorů,“ upřesnil mluvčí ČEZu Martin Pavlíček. Energetici ve Vrchlabí také počítají s vytvořením a testováním tzv. řízeného ostrovního provozu se zapojením lokálních výrobních zdrojů energie a vybudují zde infrastrukturu pro elektromobily. ČEZ postaví dobíjecí stanice a městu poskytne elektromobily­.