Žádnou zásadní změnu od právě sestavované vlády ne-očekává 35 % tuzemských vývozců, mírně optimistických je 31 % oslovených. Výraznou změnu směrem k lepšímu předpokládá pouze desetina. Mírné zhoršení podmínek pro export předvídá 22 % exportérů, zásadní změny k horšímu pak 2 % vývozců.
„Výsledky šetření jasně ukazují, že exportéři nemají vůči budoucí vládě žádná přehnaná očekávání a predikují jen velmi mírné nebo vůbec žádné zlepšení co do jejího vlivu na podnikatelské prostředí. Předpokládají, že vláda bude pracovat v průměru na lepší trojku, pokud by ji hodnotili jako ve škole," říká Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
Účastníci XI. Exportního fóra se zároveň shodli na třech podmínkách, které pomohou českému exportu a současně souvisí s aktivitami budoucí vlády a dalších orgánů.
„V prvé řadě bychom uvítali stabilní právní a daňové prostředí s minimálním množstvím legislativních změn a nezvyšování daňové zátěže pro podniky. Druhou podmínkou je vybudování a udržování antikorupčního prostředí a důsledné trestání jakýchkoliv nepravostí, protože dochází k fatálním ztrátám, a to nejen ve státním rozpočtu," shrnuje předseda Asociace exportérů Jiří Grund z Mladých Buků. „Třetí podmínkou je kurz koruny nad hranicí 26 korun za euro," dodává k nedávnému opatření centrální banky.
Účastníci Exportního fóra se v dotazníkovém šetření vyjádřili i k intervenci ČNB a 41 % s oslabením koruny souhlasí, 41 % nemá vyhraněný názor a 18 % jich s tímto krokem nesouhlasí.