Čeští exportéři nejásají. Následující měsíce nevidí příliš růžově a zlepšení očekávají až na začátku druhé poloviny roku. Vycházejí přitom nejenom z expertních odhadů, ale především z výsledků nového Indexu Asociace exportérů, který v Trutnově představili na jubilejním, X. Exportním fóru.

Seznam vystupujících opět nabídl zvučná jména české podnikatelské a finanční sféry. Mezi hosty byl například viceguvernér České národní Banky Vladimír Tomšík, známý analytik David Marek, ekonomický expert ČSSD Jan Mládek, generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek, průmyslový poradce Vratislav Kulhánek a další.

„Pro město je to prestižní záležitost, navíc diskutovaná témata jsou opravdu zajímavá. O vývoji v Evropské unii, současných problémech které se týkají i České republiky, potažmo každého z nás. S Jiřím Grundem, předsedou Asociace exportérů jsem již hovořil o možné účasti zdejších středoškoláků na příštím fóru. Informace, které mohou získat zde, se dozvědí málokde. Je to pro ně obrovská příležitost," podotkl starosta Trutnova Ivan Adamec.

„Tento typ akcí a setkávání považujeme za velmi důležitý, zejména v současné době, kdy se české ekonomice moc nedaří. Proto jsme velmi potěšeni vysokou a také kvalitní účastí," hodnotí jubilejní Exportní fórum v Trutnově Jiří Grund.

Index Asociace exportérů, představený na Exportním fóru v Trutnově, má za cíl predikovat vývoj českého exportu na základě statistických dat a vybraných parametrů, alespoň s tříměsíčním předstihem v následujících třech měsících. „Na základě pětiletého analyzování jsme vybrali vypovídající, srozumitelné, snadno dostupné a jednoduché ukazatele. Následně jsme dle propočtů určili jejich váhové zastoupení," řekl Otto Daněk, místopředseda AE a dodal: „Našim cílem je dát do rukou nejenom vývozcům a odborníkům z tohoto oboru, ale také široké veřejnosti nástroj, který bude predikovat, kam se český export bude v nejbližší době ubírat. Význam exportu pro české hospodářství je zřejmý, proto je sledování tohoto trendu důležité."

Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: německé průmyslové zakázky, reálný efektivní kurs CZK/EUR očištěný o inflaci v průmyslu, zakázky ze zahraničí a index nákupních managerů Eurozóny PMI. Index Asociace exportérů bude aktualizován v měsíční periodě a bude k dispozici na stránkách www.asociaceexporteru.cz.