Neutěšená dopravní situace, nestabilita české legislativy, malé procento kvalifikované pracovní síly a netransparentní čínská konkurence.

To byly hlavní body jednání třináctého Exportního fóra, které se uskutečnilo na sklonku minulého týdne v Trutnově. Na něm zazněla i informace, že vývoz z České republiky do zahraničí by v letošním roce mohl dosáhnout rekordních 3,5 bilionu korun. Loni to bylo 3,1 bilionu korun. Asociace exportérů současně varovala před hrozícím propadem exportu v roce 2015.

Malá podpora státu

Velkou otázkou diskutérů byla však nedostatečná podpora státu. „Význam českého exportu je veliký a tvoří více než sedmdesát sedm procent HDP. To je velké číslo a zasloužilo by si více pozornosti naší vlády a odpovědných činitelů," prohlásil předseda Asociace exportérů Jiří Grund, který si neodpustil výtku k hlavě státu Miloši Zemanovi. „Místo toho, aby pan prezident mluvil na návštěvě Číny rusky a o nepodstatných věcech, měl více debatovat o problémech, které trápí české podnikatele. Například o tom, že se v Číně neuznává duševní vlastnictví, neplatí se tu daně z příjmu ani odvody za zaměstnance a tamní firmy jsou schopny tlačit ceny nepřiměřeně nízko," uvedl Jiří Grund.

Za další faktor omezující vývoz exportéři považují strukturu českého školství, která neodpovídá požadavkům trhu. „Máme spoustu absolventů humanitních oborů, ale chybí nám kvalifikované síly v technických oborech," posteskl si Jiří Grund a státu vyčetl i špatný stav komunikací či nestabilní stav české legislativy.

Nad stavem zákonů se pozastavili trutnovský starosta Ivan Adamec. „Česká legislativa není pro zdejší podnikatele to pravé ořechové. Vláda by neměla tomuto sektoru házet klacky pod nohy. Hodnoty nevytváří úředníci, ale podnikatelé," uvedl Ivan Adamec, který se pozastavil i nad neutěšenou dopravní infrastrukturou. „Kromě chybějících dálnic a silnic, tu schází i letiště, které je pro exportéry podstatným pomocníkem," řekl.

Co s intervencí?

Naopak velmi pozitivně export ovlivnily intervence České národní banky. Asociace exportérů potvrzuje, že je to jedna z věcí, kterými stát vývozce opravdu podpořil. Díky devalvaci koruny dosahovali vyšších zisků a lépe prosperovali. „Oslabení měny přineslo díky zamezení deflaci pozitivní dopady na celou českou ekonomiku, nejvíce z něj však těžili malí a střední vývozci. Slabá koruna českému exportu přinesla zhruba 185 miliard korun," uvádí Jiří Grund. Otázkou však zůstává, jakým způsobem intervence ukončit tak, aby se ekonomika opět nepropadla. Jedním z řešení je plynulý přechod na euro.