Význam této exportní destinace účastníci prodiskutují i v kontextu aktuálních událostí v Rusku a na Ukrajině. Konference se uskuteční ve čtvrtek v Mladých Bukách. Do hotelu Grund Resort Golf & Ski se sjedou představitelé vrcholné domácí politiky, významní čeští i zahraniční ekonomičtí odborníci a samozřejmě zástupci předních českých exportérů.

„Ze strategického hlediska probereme například konkurenceschopnost českých firem na německém trhu a možnosti, jak jejich postavení posílit. Téma obchodní spolupráce s Německem je ještě aktuálnější ve světle současné situace v Rusku a na Ukrajině. Nad východními trhy visí otázka možného zesilování ekonomických sankcí vyvolaných konfrontační politikou Vladimíra Putina, která prohlubuje stávající nejistotu. Hlavní téma Exportního fóra tak získává nový rozměr a ještě větší význam, než jsme původně předpokládali," říká Jiří Grund, předseda Asociace exportérů.

„Na Exportním fóru v této souvislosti prodiskutujeme mimo jiná témata i postavení našich subdodavatelů, kteří tvoří významný článek v exportním řetězci do Německa," dodává Jiří Grund.

Podpora vývozu

Asociace exportérů vznikla v roce 2002 s cílem zachovat a zvyšovat konkurenceschopnost tuzemských firem, zejména těch exportních. Zástupci sledují tendence a vývoj legislativy Evropské unie a upozorňují na možná rizika. Asociace spolupracuje i s analytiky na tvorbě ukazatelů, které vyjadřují vliv tuzemských exportních společností na ekonomiku republiky.

Kdo dorazí na Exportní fórum?

Účast přislíbili ministr průmyslu Jan Mládek, výkonný ředitel Raiffeisenbank Rudolf Rabiňák, investiční stratég Raiffeisenbank Aleš Michl, hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, generální ředitel a předseda představenstva ČEB Jiří Klumpar, viceguvernér ČNB Mojmír Hampl, generální ředitel a předseda představenstva EGAP Jan Procházka, člen představenstva AUTO Škoda Bohdan Wojnar, analytik AKCENTA CZ Miroslav Novák, expert pro právo Evropské unie a Evropskou integraci Arsene Verny.