Dobrý den, chci se zeptat, jestli je pro mě opravdu výhodné nechat si spravovat všechny finanční produkty na jednom místě? V čem je dobré mít finančního poradce? (Lenka S.)

Ke koupi toho nejlepšího, co finanční trh nabízí, musíte získat velké množství znalostí a praktických zkušeností. Je vůbec možné, aby toho běžný člověk sám dosáhl? Určitě bude jednoduší a efektivnější začít spolupracovat s odborníkem, který vás danou problematikou provede. Tento člověk by vám měl dát prostor na získání vzájemné důvěry, aby mohl následně pracovat s podrobnými informacemi z vašeho rodinného a osobního života. Stoprocentně by měl spolupracovat s převážnou většinou finančních institucí na trhu, aby mohl být nestranný a nezávislý. Jak poznáte, že je opravdu objektivní? Musí mít nastaveny rovnocenné provize od všech společností. Jedině tak ho nebude nic nutit k tomu, aby preferoval některou z konkrétních institucí.

Co se týká správy finančních produktů, zde platí to samé jako při běžném nakupování. Jistě není vhodné kupovat například pojištění v bance nebo dokonce na poště, stejně tak hypotéku na financování nemovitosti seženete obtížně ve stavební spořitelně. Proto musíte vybrat takového odborníka, který vám zaručí spolupráci se všemi důležitými a kvalitními poskytovateli finančních produktů. Musí umět vybrat banku, která nabízí účet vhodný právě pro vás; povinné ručení, které je výhodné právě pro vaše auto; investiční společnost, která nejlépe zhodnotí vaše peníze; pojišťovnu, která nejlépe ochrání vaše finanční příjmy; penzijní fond, který ochrání vaše uspořené peníze do důchodového věku a tak dále. Zkrátka a jednoduše, když to přirovnáme k nakupování, zeptá se vás, co chcete o víkendu jíst, kolik máte na nákup peněz, a jeho úkolem bude probrat všechny letáčky a najít zajímavé akce. Tyto „obchody" potom objede a nakoupí levné, ale přesto kvalitní potraviny a doveze vám je až do domu. Díky tomu, že to dělá pro spoustu lidí ve městě, dostane u obchodníků mnohem lepší ceny a podmínky, než byste dostala sama. Pokud byste chtěla takového člověka mít a dlouhodobě s ním spolupracovat, neváhejte mi zavolat a domluvíme si osobní schůzku.

Své otázky můžete posílat na e-mailovou adresu miroslava.kamenikova@denik.cz nebo katerina.smekalova@partners.cz.