Nejaktuálnější je ulice Aloise Hlavatého, v jejíž horní části se v těchto dnech buduje rozvod elektřiny, vody a plynu pro třináct nových rodinných domů. Původně město svěřilo lokalitu do rukou developera, ale ten nakonec couvnul. „Obrat nastal pravděpodobně kvůli krizi, a tím pádem i poklesu cen nemovitostí. Firma po nás chtěla dodatečný příspěvek, ale na to jsme nemohli přistoupit,“ uvedl starosta Ivan Doležal.

Město se tedy rozhodlo vzít přípravu sítí do vlastních rukou a poskytnout tak budoucím domům slibovaný servis. Proti původní ceně ve výši 4,5 milionu korun z městského rozpočtu došlo sice ještě k navýšení na nynějších šest kvůli rozvodu plynu, ale i přesto by radnice měla ušetřit více než milion oproti ceně, za niž by totéž provedl developer.

Do prosince hotovo

Výstavba inženýrských sítí se týká také ulic Šalounovy a Švestkové. Zatímco Hlavatého ulice je takřka před dokončením, hotová by měla být do poloviny září, ostatní dvě by ji měly následovat zanedlouho. „Počítáme s tím, že by práce na všech třech projektech měly skončit nejpozději do prosince,“ řekl hořický starosta.

Největší nově připravovanou oblastí pro bydlení je Šalounova ulice. Zde je v plánu postavit kromě běžné zástavby také dva velké bytové domy. Celá tato zóna by měla pojmout celkem přes sto bytových jednotek. „V případě pozemků v Šalounově zatím uvažujeme, zda je nabídneme jednomu developerovi, nebo jich bude více,“ doplnil Ivan Doležal. Z osmnácti milionů, které lokalita spolkne, pokryje asi třetinu státní dotace, zbytek je z rozpočtu města.

Na čtyřicítku nových rodinných domů čeká zřejmě nejlukrativnější ulice Švestková na severu města. Výstavba na jižní straně svahu již probíhá. „Myslím, že tam bude opravdu pěkné bydlení, jen by mi asi vadila horší dostupnost, přece jen je to k náměstí kus cesty,“ řekla Jarmila Novotná z Hořic.

Nové centrum

V tomto ohledu mají navrch dvě zbylé ulice. Šalounova je jen pár kroků od vlakového nádraží, ulici Aloise Hlavatého zase starosta Ivan Doležal označil za budoucí centrum města.