Švédský nábytkářský gigant tento týden otevřel první výdejní místo pro zboží z eshopu v Česku. Výdejna v Hradci Králové doplňuje síť prodejen v Praze, Brně a Ostravě. První zákazníci si mohli zboží z výdejního místa na západním okraji Hradce v areálu hypermarketu Albert odnést v pátek odpoledne. Otevřeno nyní bude tři dny v týdnu. Ve středu a v pátek od 14 do 19 hodin a v sobotu od 9 do 14 hodin. Zákazníci z hradeckého regionu tak už nebudou muset za nákupy v nábytkářském gigantu dojíždět až do Prahy a ušetří minimálně 200 kilometrů a dvě hodiny na cestách.

Za využití výdejního místa si lidé budou muset připlatit. Při nákupu v hmotnosti do 90 kilogramů 299 korun, do 200 kilogramů 399 korun a při vyšší váze pak 699 korun. „Ve srovnání s doručením přímo do bytu ale zákazníci zaplatí za službu výrazně méně. U menších objednávek asi o polovinu, u kuchyně nad 200 kg ušetří zákazník za dopravu až tři čtvrtiny,“ uvedl ředitel obchodního domu IKEA na Černém Mostě v Praze Ivan Jančo. O cenové výhodnosti nepochybuje ani obchodní ředitelka řetězce pro ČR, Slovensko a Maďarsko. „To, že si zákazníci dovezou výrobky domů sami, je pohodlnou a cenově dostupnou alternativou k transportní službě,” řekla Federica Barberisová. Právě cena za dopravu zboží byla zákaznicky slabým místem eshopu: i v případě drobností činila kolem 600 korun, čímž často překonávala cenu samotného zboží.

Roky uvažovaná prodejna švédské společnosti naopak v nejbližší době v Hradci nevyroste. Dříve přitom existovalo několik variant, kde by obchodní dům mohl vzniknout. Už v roce 2010 se hovořilo o lokalitě Bláhovka nebo obchodní zóně u Březhradu. Později byla ve hře i prodejna u Libišan, v Plotištích nad Labem nebo v Kuklenách. „Do Hradce se skutečně chystáme. Myslíme si, že v horizontu 4 až 6 let by ve východočeské metropoli mohl obchodní dům stát,“ oznámila IKEA v roce 2014. Šestiletý odhad sice řetězci vyšel, obyvatelé Hradce se ale místo prodejny dočkali zatím pouze výdejny. „V tuto chvíli se stavba obchodního domu IKEA v Hradci Králové neplánuje," sdělila Deníku začátkem tohoto roku mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová.