Juta v posledních dvou letech vývoz do Ruska výrazně zvýšila. Z objemu 191 milionů korun v roce 2011 se v posledních dvou letech dostala na objem přes čtvrt miliardy korun. Největší nárůst zaznamenala u podstřešních fólií a membrán, jejich dodávky do Ruska zvedla téměř o polovinu na 150 milionů korun.

Juta dodala například padesát tisíc metrů čtverečních parozábran pro novou hokejovou arénu Bolšoj v Soči, kde čeští hokejisté odehráli základní skupinu probíhajících zimních olympijských her.

Letošním obchodním plánem Juty v Rusku je minimálně zopakovat loňské tržby 252 milionů korun. „Dodávka pro hokejovou arénu v Soči je dobrou referencí, kterou se budeme snažit využít," řekla manažerka Juty pro ruskojazyčné země Zuzana Cejnarová. Z dalších významných zakázek do Ruska připomněla dodávky fólií a membrán pro moskevské Velké Divadlo a pro letiště v Kaliningradu.

Další úspěchy na ruských trzích ale mohou narazit na několik problémů. „Situace v Rusku se mění. Rusové již nechtějí zboží jen dovážet. Chtějí, aby výroba byla u nich. Pro dovozce vytvářejí různé překážky, například zavedli desetiprocentní clo. Problémem jsou devalvace rublu a velké přepravní vzdálenosti," řekl Jiří Hlavatý, generální ředitel Juty. Proto uvažuje o výstavbě továrny přímo v Rusku. „Všech deset výrobních programů Juty může v Rusku najít uplatnění, již nyní se hlásí potenciální zájemci o vybudování továrny," doplnil Hlavatý. Vedle zboží pro stavebnictví Juta vyrábí síťoviny pro zemědělství a potravinářství, motouzy, vaky, umělý trávník a další technický textil pro průmysl.

Konkrétní termín, kdy by mohla největší textilní společnost u nás, Juta, postavit vlastní továrnu v Rusku, není přesně znám. Může to být ale brzo. „Postavit továrnu je jen na našem rozhodnutí, které by mohlo padnout v krátké době," uvedl generální ředitel a majitel Juty Jiří Hlavatý.

Není to poprvé, kdy Juta řeší možnost výstavby nebo přesunutí části výroby do zahraničí. Před dvěma roky zvažovalo vedení Juty možné investice v Anglii. „Rozhodně to není uzavřená záležitost. Stále jednáme," sdělila ekonomická ředitelka Marie Čermáková. Konečné rozhodnutí, stejně jako v případě továrny v Rusku, je na generálním řediteli Juty.

Zatím společnost vyrábí svou produkci jen v českých továrnách. V regionu patří Juta k největším zaměstnavatelům. „Pokud k výstavbě nové továrny dojde, dotkne se to místních provozů," potvrdila Marie Čermáková.

Loni Juta zvedla celkové tržby o čtyři procenta na rekordních 5,8 miliardy korun, letos čeká další růst tržeb na úroveň 6,2 miliardy korun. Exportem podnik loni získal 85 procent tržeb, výrobky Juty putovaly do 63 zemí celého světa. Největším odbytištěm jsou země Evropské unie, kam loni Juta dodala zboží za 4,8 miliardy korun.

(bm, čtk)