K apelu se připojilo přes 600 kadeřníků a podpisy dalších přibývají. ČTK o tom dnes informoval iniciátor výzvy, majitel pražského kadeřnického salonu, Robert Starý. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle Starého výzvu předal náměstku ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi, který na ni zatím nereagoval.

Starý se svým týmem vzájemně vyzkoušel fungování se štíty a rouškami už v neděli, kdy následně odeslal také výzvu premiérovi i ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi (za ANO).

"Chtěl jsem výzvu odeslat před pondělním jednáním vlády, aby se tím mohla rovnou zabývat. Velmi oceňuji, že pan premiér i ministr Havlíček mi odepsali zhruba do půl hodiny," řekl Starý dnes ČTK. Havlíček podle něj uvedl, že jednání s epidemiology ohledně zrychlení otevření kadeřnických salonů bylo náročné, proto se přistoupilo k opravdu přísným opatřením.

Špatně se dýchá

Kadeřníci si stěžují, že v rouškách a štítu se velmi špatně dýchá. Navíc při fénování, kdy horký vzduch stoupá, může dvojí ochrana ohrožovat zdraví. "Včera (v úterý) jsme museli řešit problém, že se jedné kolegyni udělalo špatně," popsal Starý. Navíc některé jeho kolegyně nemohou nosit kontaktní čočky, pod štítem se jim mlží brýle, což také komplikuje práci, uvedl.

Kadeřníci podle Starého nemají nic proti tomu, aby se dál nosili roušky, na které si již všichni zvykli. "Vycházíme z toho, že v Německu i Rakousku kadeřnictví již týden fungují a kadeřníci si mohou vybrat, zda budou používat roušku či štít," řekl dále Starý.

Služby jako kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáže měly být původně uvolněny až od 25. května. Díky příznivé epidemiologické situaci kabinet obnovení činností zrychlil. V kadeřnictvích musí být mezi zákazníky dvoumetrový odstup, a to i v čekací zóně. Kadeřníci si musejí před a po zahájení služby dezinfikovat ruce, případně vyměnit rukavice. Po každém zákazníkovi musejí dezinfikovat místo i použité pomůcky.