Pražský novinář a etnograf Vít Smrčka cenný stroj zroku 1880, svého druhu poslední vrepublice, odkoupí od stávajícího vlastníka Martina Mádleho. Počátkem března dojde kpřesunu patnáctitunového kolosa zKlášterské Lhoty. Nový majitel má smělé plány. „Rád bych vytvořil nějakou expozici, kde by ten brus sehrával svou informační roli. Zatím je to ale hrozně předčasné. Vtéto fázi chci brus koupit. SKrnapem už jsem dohodnutý, kde ho provizorně uskladním,“ říká Smrčka.

Vjednání je varianta, že by nové výstavní prostory vznikly ve vrchlabském Krkonošském muzeu. „Je třeba brus využít, aby sloužil jako historický exponát. Hodně dlouho jsem sbíral informace ke svážce dřeva na rohačkách vKrkonoších. Tenhle brus je taková koncovka, kde se dříví zpracovávalo,“ dodává etnograf, který by záměr chtěl realizovat do dvou let. Přístroj chtěl původně umístit vněkterém zpražských muzeií, ta od toho nakonec ustoupila.

Cenný brus byl ještě před několika týdny vprovozu. Majitel klášterského Dřevobrus Martin Mádle od energeticky nákladné výroby dřevoviny ustoupil, přešel na prodej palivového dříví a starodávná mašina se stala nepotřebnou.

Vít Smrčka se problematikou zabývá dlouhobě. Loni vlistopadu po dvouletém snažení dokonce natočil dvacetimituvý dokumentární film „Krkonošské rohačky“. Snímek mapuje po staletí praktikovanou svážku a tradiční způsob zpracování dřeva vnejvyšších českých horách.