Pro tuzemské regiony je připraveno celkem sedm takových „kasiček“, ze kterých mohou starostové, primátoři a hejtmani žádat peníze. Bývalé okresní město čerpá pochopitelně nejvíce dotací. V letošním roce to je 1 milion 100 tisíc korun na regeneraci, 1,5 milionu korun dostanou městské lesy, zhruba 20 milionů korun poputuje jako dotační titul do zatraktivnění vojenských památek, na drobné památky z 1. světové války dostane Trutnov 400 tisíc korun. Největším dotačním titulem však bude investice na divadlo. Město na ně žádá 100 milionů korun. Nové kulturní a společenské zařízení však přijde na více než čtyřikrát tolik.

Dvůr Králové v minulosti příliš financí z Evropské unie nezískal. Jednalo se pouze o malé částky na propagaci. V současné době ale hodlá radnice tento nedostatek napravit. Připravila proto několik projektů, na které chce získat stovky milionů korun. Nejvýznamnější z nich je určitě celková rekonstrukce Masarykova náměstí a okolních ulic. Tady by měly náklady činit asi sto milionů korun. Město má také „políčeno“ na dotace pro stavbu sluneční elektrárny, která má vzniknout nedaleko Zboží. Kromě města ale chce využít „evropské“ peníze také místní zoologická zahrada. Ta by ráda postavila kemp pro návštěvníky v africkém stylu.

Dotace ve výši bezmála 11 milonů eur byla před časem přidělena městu Vrchlabí z evropského Fondu soudržnosti na kompletní dobudování kanalizačního systému ve městě. Dotace by měla pokrýt dvě třetiny investice. Akce Čisté horní Labe je v současnosti ve fázi projektování. Na podzim bude vybrán dodavatel stavby. Realizace rozsáhlého projektu má podle posledních informací začít v úvodu příštího roku. Zatím platí termín dokončení v roce 2009. Vzhledem k neplánovanému zpoždění projektantských prací však radnice zažádá Evropskou komisi o prodloužení termínu.

Evropských dotací by Vrchlabí chtělo využít také pro rekonstrukci domu č. p. 210 na náměstí Míru, kam by se v budoucnu mělo přesunout nedávno vzniklé regionální infocentrum.

Sídlo zde nalezne i Svazek měst a obcí Krkonoše. Sedmnáctimilionovou investici by z více než 90 procent měla pokrýt dotace z Regionálního operačního programu, o kterou radnice před časem zažádala. O přiznání dotace se rozhodne v létě. S realizací projektu se počítá na podzim roku 2009. O evropské dotace se radnice uchází rovněž v souvislosti s rekonstrukcí Kulturního domu Střelnice.