Nejsou závislí na žádné velké mlékárně. Mléko rozvážejí přímo do domu. K jednotlivým odběratelům. „Když se může rozvážet zmrzlina nebo vajíčka, proč bychom my nemohli vozit mléko?“ říkají podnikatelé. Kromě mléka prodávají i sýry, tvaroh, šlehačku a kefír. „Samozřejmě, že situace se pro živnostníky letos trochu změnila. I pro zemědělce. Museli jsme například kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty navýšit ceny za výrobky ze sedmnácti na dvacet korun, tvaroh na pětadvacet. Ale s odbytem není potíž.

Spíš se nám mléka nedostává, než aby přebývalo,“ konstatoval včera odpoledne majitel firmy Alois Mejsnar. Zároveň však podotkl, že bez dotací z EU by se rodinná farma neobešla. „Někteří lidé si říkají – zemědělci mají dotace, mohou si jezdit třeba na drahou dovolenou. Tak to ale vůbec není. Všechny peníze, které dostaneme, jdou do investic. Kupují se nové výkonné stroje, zařízení. Už třetím rokem budujeme novou stáj pro krávy. Měla by být hotová do půl roku. Pak se konečně produkce našeho mléka zvýší a my budeme moct uspokojit více zákazníků a také rozšířit zpracovatelský sortiment například o pivní sýr nebo o jogurty, po kterých je poptávka,“ dodal Alois Mejsnar mladší.


Zemědělci to nemají v Podkrkonoší jednoduché. Obhospodařují 250 hektarů luk, mají padesát krav, z toho třiatřicet dojnic. Rekonstrukce starého kravína, který rodina koupila, zajistí kapacitu až sto třicet čtyři krav. „Chceme, aby byly krávy v pohodě a my se nemuseli tolik nadřít,“ vysvětlil Alois Mejsnar senior. Z původně malého hospodářství vznikl během uplynulých let podnik se sedmi zaměstnanci, většinou rodinnými příslušníky. Zatím produkuje kolem pěti až šesti set litrů denně a chce zvýšit výrobu na nejméně tisíc.

„Museli jsme udělat takovou ekonomickou rozvahu, abychom nemuseli doplácet. Ale uživíme se,“ dodali Mejsnarovi. Mléko podle nich patří do skla. Rodinná farma proto prodává tekuté výrobky ve vratných skleněných lahvích. Mléko je pasterizované na 70 stupňů, rychle zchlazené. Pokud ho zákazníci udrží v chladu, vydrží jim týden. „Nejdřív jsme měli jedno auto, ale nestačilo. Mléko je kvalitní, živé, žádané. Jezdíme nejen po blízkém okolí, ale například i do Trutnova nebo Dvora Králové nad Labem, hlásí se zájemci z Hradce Králové, nakupují Pražáci.

Svou činnost nechápeme jen jako výrobu potravin. Zemědělství je pro nás životní styl. Pracujeme s přírodou. Snažíme se při práci pochopit její zákonitosti tak, abychom ji činností nepoškozovali. Naopak, cílem je zachovat krajinu kulturní, čistou a krásnou,“ vyznali Mejsnarovi své krédo.