Míra nezaměstnanosti od začátku roku postupně klesá. Potvrzují to i statistiky za měsíc duben, kdy byl zaznamenán úbytek žadatelů o práci ve všech sedmdesáti sedmi úřadech v celé České republice.
Oba východočeské kraje patří z hlediska míry nezaměstnanosti dlouhodobě k nejlépe hodnoceným. V Královéhradeckém kraji hledalo práci na konci dubna, podobně jako v Pardubickém kraji, šestnáct a půl tisíce lidí, což činí 5,2 procenta na Královéhradecku a 5,7 procenta na Pardubicku.
Spokojení mohou být v minulém měsíci především na Úřadě práce (ÚP) ve Svitavách, kde v meziměsíčním srovnání ubylo žadatelů o jedno procento na 8,6 procenta. „Významný investor našemu regionu chybí, ale pozitivně se projevuje postupný nábor firem, které zde již podnikají. Velký vliv na vývoj nezaměstnanosti v našem okrese má především počasí. Protože jsme poměrně zanedbaní průmyslově, tak se každý výkyv projeví, na rozdíl třeba od Pardubicka, kde velká většina lidí pracuje „pod střechou“, uvedl Jan Tesař, ředitel ÚP ve Svitavách.
Stejně úspěšní jsou na Náchodsku, kde místní úřad práce sází na institut veřejně prospěšných prací. „Daří se nám spolupracovat s okolními obcemi. Je to dobrý nástroj převážně na lidi, kterým se nechce dělat, protože v případě odmítnutí této práce je můžeme sankčně vyloučit z evidence,“ řekl ředitel náchodského ÚP Michal Pejskar.
Stále také platí, že se lépe hledá zaměstnání mužům. Není to ovšem proto, že by ženy měly na trhu méně pracovních příležitostí. „Do této statistiky se hlavně promítá skupina maminek s malými dětmi. I když by zaměstnavatel neměl rozhodovat podle tohoto kritéria, často se tak děje. Maminky jsou potom na trhu práce velmi těžko uplatnitelné. Navíc nemohou pracovat ve směnném provozu a ani jesle a školky jim s otevírací dobou příliš nevycházejí vstříc,“ vysvětlil ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.