„Nejvíce nás asi postihne změna základu daně, superhrubá mzda, ale zatím se to neprojevilo. Pozná se to až na konci roku po odečtení výdajů za zdravotní a sociální pojištění. Zrušení minimální daně se mě moc netýká, protože jsem ji vždycky přesáhl. Změny se nás sice dotknou, ale reforma je dělaná spíše pro bohaté podnikatele, menším živnostníkům moc nepomohli,“ říká Zdeněk Kříž, který v Hradci provozuje zámečnictví. Majitel obchodu s dřevěnými hračkami v Gayerových kasárnách Petr Vrbický je po Novém roce nucen vyrovnat se s místními podmínkami a návštěvností svého obchodu, spíš než s daňovými změnami.
„Hračky jsou sezonní záležitost a po lednu bude chvíli trvat než si lidé zvyknou na to, že musí za všechno zaplatit o něco víc. Většinou se bohužel začne šetřit na dětech, ale ono se to snad časem zase srovná. Jedním z problémů je pro mě také zavedení placeného parkoviště v Gayerových kasárnách, což není fér vůči malým obchodníkům a zákazníky to odrazuje,“ popisuje Petr Vrbický aktuální těžkosti.
V souvislosti s reformou financí a daňových změn pro živnostníky však zásadní změny ve svém podnikání neočekává.
„Pro malého živnostníka, jako jsem já, se od nového roku prakticky nic nezmění,“ říká Vrbický.
Pro větší a bohatší podnikatele je velkou výhodou prodloužení odpisů u osobních aut a zejména možnost zapsat si do nákladů ve formě odpisů plnou pořizovací cenu automobilu. Začíná se tedy spekulovat, zda větší podnikatelské subjekty a bohatší firmy nezačnou po novém roce nakupovat pro své firmy luxusnější a dražší vozy.
„Prodeje jsou zatím stejné jako minulý rok, lidi to asi ještě nevědí a zatím je na to příliš brzy. Zvýšený zájem neočekáváme, vždycky jsme to uměli řešit,“ říká vedoucí prodeje automobilů Mercedes Benz v Hradci Martin Sejkora. „U nás je zájem stabilní, žádný nárůst jsme nezaznamenali. Ti, kteří na to mají, tak si koupi auta plánují dopředu bez ohledu na změny,“ říká vedoucí pobočky Volvo v Hradci Miloš Hrubeš.