Přesto se pokusím odpovědět.

Jednou reforma přijít musela, žádný talíř není bezedný. Když budeme plout na moři, musíme počítat s tím, že přijdou bouřky, silné větry a vysoké vlny. V takovém případě se musí člověk mobilizovat, napnout všechny síly, um a dovednosti námořníka, aby nepřízeň živlů nejen přežil, ale ustál s nejmenšími škodami na plavidle. Je jasné, že v takové situaci člověk nebude nadávat na počasí, neboť by ztrácel akceleraci a ani se nebude litovat slovy: „Proč já blbec raději nezůstal doma.“ Navíc vím, čím více jsou plody oliv drceny, tím lepší se z nich lisuje olej.

Za těch téměř dvacet let, co jsem vedena jako OSVČ, jsem každoročně platila daně a odvody na OSSZ, VZP a platila daň z příjmu. Nikdy jsem neměla nárok na přídavky na dítě, když mi náhodou právo vzniklo, změnili podmínky.

Nemocenská?

Dlouhodobé stonání jsem si naštěstí odbyla v době, kdy jsem byla mnohem mladší. Nemocenskou si neplatím, neboť jen krátkodobé „lenošení“ s knihou v ruce v období nemoci se pro mě stal nedosněný sen. Ale v době, kdy sama trpím nějakým bacilem chřipky nebo akutním respiračním onemocněním ke klientům nejezdím, protože vědomou nákazu jiných lidí, považuji za porušování etikety společenského chování.

Nový systém nemocenské, kdy první tři dny pacient nedostane nic a v dalších dnech jen tolik, aby neumřel hlady, považuji za selhání kontrolních mechanismů. Neboť za všechny ty simulanty, kteří se házeli marod, kdykoli to potřebovali, byl systém krátký. Když neumíme ukázat na konkrétního viníka a potrestat ho, postihneme plošně všechny. A tak je to v našem státě se vším, tedy skoro se vším.

Na druhou stranu vítám, že pacient bude mít možnost spolurozhodovat o postupech léčby. Proč by musel chodit na průběžné kontroly drobných zákroků, když žádné potíže nemá? Ovšem skutečnost, kdy je velmi „očesaná“ nemocenská, nahrává pojišťovacím ústavům. Aby měli lidé kryté rizika nesplácení hypotečních úvěrů v době nemoci, budou se muset připojistit.

Daně

Slibované snížení daní z příjmů je jen taková malá náplast na velké bebí, neboť sice jako živnostník budu platit 15 % daň z příjmů, ale vyměřovací odvod pro OSSZ a VZP zůstal na úrovni 50 %, a to zálohy nejsou odčitatelnou položkou! Jak na tom konkrétně v letošním roce budu, jsem nepočítala, neboť nevím, jaké příjmy mohu očekávat. Tuto záležitost nechávám volně plynout.

Úprava cen

Je zajímavé, že reformou využili monopolisté - dodavatel elektrické energie! Podle jejich výsledků hospodaření jde o pravidlo - z jedné vody na čisto. Lidi sice budou remcat, ale stejně zaplatit musí. A to vůbec nechápu, jak může někdo uvažovat o prodeji tak prosperujícího podniku jako je ČEZ, a.s.

Závěr

Myslím si, že je dobře, aby lidé vzali zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou, spoléhat především na vlastní úsudek a nápady, jak se v životě realizovat a jak ho prožít bez velkých extempore.