Na rostoucí poptávku po mimoměstském bydlení reagují také představitelé zdejších samospráv. Typickým příkladem je Lánov u Vrchlabí, kde prakticky na zelené louce vzniklo moderní satelitní městečko. Před více než dvěma lety představitelé středně velké obce mezi Vrchlabím a Černým Dolem začali řešit nepříznivý demografický vývoj. Rozhodli o přípravě tří lokalit vhodných pro budoucí výstavbu.

Během několika měsíců zde vyrostly desítky rodinných domků včetně příslušné infrastruktury. Náklady na její vybudování městskou pokladnu přišly přibližně na dvacet milionů korun.

Vrchlabí, Špindl, Hostinné i Praha

„Naším cílem bylo udržet stávající obyvatele a přilákat nové. Zájem, aby lidé v Lánově bydleli, tu je. Stěhují se k nám z Vrchlabí, Hostinného, Špindlerova Mlýna a dokonce i z Prahy,“ uvedl před časem starosta Jiří Vancl. Stavební práce ve vznikajícím satelitu pokračují dodnes. Stavební úsilí bude finišovat v letošním roce. To by na kraji Lánova u hlavního silničního tahu směrem na Černý Důl mělo stát přes čtyřicet nových domů. O rostoucí atraktivitě obce u Vrchlabí svědčí také statistiky populačního vývoje. Lánov jako jedna z mála samospráv v regionu si vloni udržela stabilní počet obyvatel.


Podobnou cestou se vydává rovněž Studenec. Na jaře zde začne prodej deseti připravených parcel v lokalitě Nouzov pro stavbu rodinných domů. Ve Dvoře Králové se staví většinou v okrajových částech, kde vznikají nové vilkové čtvrti. Územní plán počítá s jejich dalším rozvojem například v Sylvárově nebo v Podharti. Tady se dokonce počítalo s větší výstavbou na polích pod nemocnicí.

Zájem o výstavbu registrují obce na Královédvorsku. Na trvalo se sem přemisťuje řada chalupářů, vzniká ale i nová zástavba, například v Nemojově, Kocbeři nebo Vítězné. Některé z obcí podporují stěhování nových obyvatel nízkými cenami pozemků.