Většina místních spolků už má k dispozici výsledky testů na tzv. varroázu. Na Královédvorsku nepřesáhnou letošní úhyny způsobené tímto roztočem i přes velmi teplou zimu každoroční průměr. Předseda zdejšího včelařského spolku Josef Holub potvrdil, že ztráty se pohybují mezi deseti až patnácti procenty.

Ještě lepší bilancí se „chlubí“ hostinská organizace, pod níž spadá i Rudník, Prosečné, Chotěvice a další obce. Z více než tisícovky včelstev jich zde přes zimní měsíce pošlo jen dvacet sedm. „Pro nás je to potěšující, ale skoro až divné. Průběh letošní zimy byl ne–li horší, tak stejný jako v loňském roce,“ říká jednatel spolku Josef Zajíc. Ani včelaři z Hostinného se však nevyhnou jarnímu přeléčení nákazy, které nařizuje veterina.

Na Žacléřsku je situace obdobná. Z dvou stovek včelstev jich roztoči, který pustoší užitečný hmyz po celé republice, padlo za oběť asi deset. Trutnovští chovatelé teprve čekají na výsledky. Ani zde to ovšem podle našich informací nevypadá nikterak dramaticky.

Přestože zimní úhyny jsou mírné, cena medu půjde pravděpodobně mírně nahoru. Díky malému množství včel i růstu energií by podle trutnovského včelaře Miroslava Kožíška kilo medu mělo místo osmdesáti korun stát rovnou stovku. „Od dob Marie Terezie je cena medu takřka stejná. Tradovalo se, že kilo medu se rovnalo kilu másla,“ tvrdí Zdeněk Lenčuk ze Žacléře.

Včelaře momentálně mnohem víc než varroáza trápí rozmarné počasí. Střídání teplých a studených období může způsobit oslabení včelstev a tím také další ztráty.