Městem, kde se nejvíce vyplatí šetřit s pitnou vodou, je suverénně Dvůr Králové. V roce 2008 totiž kubický metr obyvatele přijde na úctyhodných skoro 64 korun, což je o 9 korun více než v předešlém roce. Už vloni město navýšilo cenu o 8 korun. Tři roky předtím ke zdražení nedošlo, přestože se nutné náklady zvyšovaly.

Ve městě jsou také netradiční majetkové vztahy. Vlastníkem rozvodů a kanalizace je město. Pronajalo je soukromé firmě VaK. Vlastníkem čistírny odpadních vod je soukromá společnost, která ji koupila od textilky Tiba. Výsledná cena za vodu musí vyjít z domluvy všech tří subjektů. To se ale dlouhodobě nedaří. Výsledkem bylo mimo jiné obstavení veškerého majetku města, soudní spory a vzájemné obviňování z vysoké ceny vody. Do dnešní doby se nepodařilo všechny problémy vyřešit. Protože v minulosti město platilo pouze zálohy za čištění odpadních vod, hrozí mu nyní, že bude muset vyplatit zpětně majitelům čistírny desítky milionů korun.

Výrazně pod celorepublikovým průměrem se naopak dlouhodobě pohybuje cenová hladina ve Vrchlabí, kde kubík přijde na něco přes 41 korun. Na této skutečnosti nic nezměnila ani připravovaná akce Čisté horní Labe. Dobudování kanalizačního systému ve městě, které se rozběhne ještě letos, bude přitom zhruba stát 450 milionů korun (z toho 300 milionů je dotace z EU).

Bezmála 56 korun za metr krychlový platí od letoška obyvatelé z Jilemnicka a okolí. Stojí za tím nejen změna sazby daně, ale také nutné investice Vodohospodářského sdružení Turnov i připravovaná akce Čistá Jizera. V Hostinném oproti loňsku vodné a stočné podražilo dohromady o více než pětikorunu na necelých 49 korun. Trutnovští musejí sáhnout do peněženek pro 44,5 korun za kubický metr. Podobně je tomu třeba v nedaleké Úpici.