Během krátkého průzkumu v trutnovském regionu nám většina z oslovených potvrdila, že nemá představu, co je na nové výplatnici čeká. Z patnácti lidí se pouze dva zajímali o to, jakým způsobem se budou vypočítávat srážky ze mzdy. Je potěšitelné, že k tomu využili tabulky, které vyšly začátkem roku v našem Deníku.

„Vyzkoušela jsem si kalkulačku, která je uveřejněna na webových stránkách Krkonošského deníku, podle ní bych měla mít na čisté mzdě o něco méně peněz, než dosud. Asi to dělá ta daň. Děti jsou už zaopatřené. Jsem zvědavá, jak to bude ve skutečnosti. Teď, když se vše zdražilo, je i malé snížení platu vlastně dalším ekonomickým zatížením,“ poznamenala jedna z čtenářek.

Většina lidí ale čeká na první výplatní pásku. „Mě zajímá především to, kolik najdu na účtu. Nevím jestli to bude víc nebo míň, ale podle šéfa by se to změnit nemělo. U nás není důležitý základ, ale odměny. Tam se to snad nemění. Počkám si na pásku, tam to najdu. Stejně s tím nic neudělám, tak proč bych to měl řešit,“ řekl Pavel ze Dvora Králové.

Celé jméno odmítl uvést: „Myslím si, že to pořádně neví nikdo, tak proč bych měl být za blbce zrovna já…“ O svých mzdách se většina oslovených odmítla bavit. Uváděli obavy z případných reakcí známých nebo kolegů. Přiznali ale, že počítají spíš s tím, že jejich výplata bude menší. „Přijďte se mě zeptat za půl roku. Navíc, i kdybych brala víc, stejně to hned utratím za dražší jídlo, léky a doktora. Kdyby mě přidali, a to se určitě nestane, tak rozhodně víc mít nebudu,“ reagovala nasupeně jedna ze starších žen na královédvorském autobusovém nádraží.

Výraz superhrubá mzda si dokázal vysvětlit pouze jeden z oslovených, že bude jednotná sazba daně nevěděl nikdo. Daňové novinky tak většina lidí v regionu pozná skutečně nejspíš až po 10. únoru, kdy si půjdou vyzvednout první výplatu letošního roku. Zda se vyplní jejich, vesměs černé představy, se uvidí.