„Považuji to za likvidační krok. Rozhodnutí zastupitelů ohrozilo naši finanční stabilitu, která může mít za následek i propouštění našich zaměstnanců,“ předeslal Jiří Kovář, ředitel Hotelu Diamo ve Stráži pod Ralskem. O navýšení poplatků rozhodli strážští zastupitelé v polovině prosince loňského roku. Rekreační poplatek nyní činí sedm korun a poplatek z lůžka je pět korun.

„Kvůli kalkulaci do katalogů stanovujeme ceny každý rok již v září. Schválené navýšení nám působí nemalé komplikace a vysvětlování klientům, kteří již mají nasmlouvaný pobyt za námi deklarovanou částku,“ vysvětluje Jiří Kovář.

„Poplatky jdou na vrub klientům a někteří si stěžují, což pro nás není dobrá vizitka. V lepším případě se jen podivují, že v jiných městech nemají poplatky žádné, nebo jen minimální,“ doplňuje Jana Želechovská, majitelka hotelu Uran ve Stráži pod Ralskem.

Město neudělalo vstřícný krok

Podle nich se dalo komplikacím předejít, pokud by město udělalo vstřícný krok a své plány s nimi alespoň konzultovalo.

„Před volbami padaly sliby, jak se bude podporovat cestovní ruch, aby se Stráž zase stala rekreačním střediskem. Neudělalo se nic. Navýšení poplatků ale rozhodně pomocí není. Chápeme, že je navyšují i ostatní města, ale rozhodně ne v takové míře jako u nás,“ podotýká Jiří Kovář.

Za optimální nepovažují provozovatelé ani samotnou propagace města prostřednictvím informačního centra. Jak říkají, netisknou se žádné nové brožury s odůvodněním, že nejsou finance. „Kam tedy mizí peníze, které od nás město inkasuje formou poplatků. Proč to v jiných městech jde a u nás ne,“ dodává Jiří Kovář.

Výtky podnikatelů starostka Stráže pod Ralskem Věra Bradáčová odmítá. Podle ní se mohli seznámit se záměry města na veřejných jednáních zastupitelstva a například poplatek za ubytování byl změnou zákona upraven již v loňském září. „Ani u všech ostatních poplatků nevyužíváme maximální možnou výši a hlavně je to vůbec první změna od roku 2004,“ zdůrazňuje Věra Bradáčová. Jak dále sděluje, podpora cestovního ruchu neznamená vycházet vstříc jen podnikatelům v tomto oboru, ale patří sem i loni rekonstruované školní hřiště otevřené nejen občanům města, ale i jeho návštěvníkům. „Pro děti jsme postavili dětské hřiště s lanovou prolézačkou, otevřeli jsme za nemalé peníze skate park. Plánujeme cyklostezku. Myslím, že to na naše malé město rozhodně není málo, co se nám podařilo jen loni dosáhnout,“ argumentuje Věra Bradáčová a doplňuje, že i propagační materiály jsou v informačním centru dostupné a podnikatelé si je mohou v komisním prodeji do svých zařízení zakoupit. „Je potřeba si uvědomit, že podporu v dnešní době nepotřebují jen provozovatelé ubytovacích zařízení, ale i ostatní podnikatelé,“ dodává Věra Bradáčová.