Letních a podzimních měsíců provozovatelé krkonošských skiareálů už tradičně využili ke zdokonalení podmínek pro lyžaře. Před nadcházející zimní sezonou vlekaři investovali do nové zasněžovací techniky a stavebních úprav desítky milionů korun. Nejvíc utrácela horská střediska v Janských Lázních, Špindlerově Mlýně a také v Žacléři.
Zakoupení čtyřiceti nových tyčových děl, několika nových kabinek pro lanovku, kompletní dokončení zasněžování na sjezdovce Pod Kabinou v délce bezmála dvou kilometrů a rozsáhlá rekonstrukce dolní stanice lanovky. To jsou největší investiční akce, které si na letošek naplánoval Skiareál Černá hora v Janských Lázních. Celkové náklady se pohybují mezi 50 až 55 miliony korun.
Díky rozšíření zasněžovacího systému je nyní pod umělým zasněžováním 76 procent sjezdovek v celkové délce 9,5 kilometru. Rekonstrukce suterénu dolní stanice kabinové lanovky spočívala ve vybudování čtyř nových pokladen v místě původní půjčovny. Tam, kde dříve byly pokladny, naopak vznikla velká půjčovna (250 metrů čtverečních) se skiservisem. Úpravy na dolní stanici zahrnují i postavení nového vchodu. „Lyžaři už nebudou muset chodit po schodech, ale přímo ze sjezdovky do patra, kde odjíždějí kabiny, byla vybudována lávka.
Takže lyžaři si před lávkou sundají lyže a po ní dojdou přímo do horního patra a mohou odjíždět směrem na Černou horu,“ uvedl šéf janskolázeňského střediska Petr Hynek. Díky těmto stavebním úpravám zároveň dojde k oddělení lyžařů, kteří už permanentku mají, od těch, jež si jízdenku jdou teprve koupit.
Návštěvníci skiareálu mohou od zimy využívat 37 metrů dlouhý a víc než 7 metrů široký most, vedoucí přes silnici Janské Lázně – Černý Důl. Původní podjezd přitom zůstal zachovaný. „Most je důležitý i z toho důvodu, aby rolby jezdily vrchem a netahaly sůl a nepořádek na dojezd k dolní stanici jako tomu bylo, když jezdily po silnici,“ doplnil Hynek. Část peněz z padesátimilionového balíku šla také na nákup dvou lyžařských vleků v lokalitě Duncan ve Svobodě nad Úpou. I přes značné investice se však ceny pro letošní zimní sezonu zvyšovat nebudou.
Levnější skipasy ve Špindlu
Okolo 50 milionů korun utratil také Skiareál Špindlerův Mlýn. „Aby se u nás klienti cítili dobře, investovali jsme zejména do zdokonalení technického zasněžování a do strojů na úpravu sjezdovek a běžeckých tratí. Dělaly se samozřejmě také opravy na lyžařských vlecích a lanovkách, tak aby byl stoprocentně zajištěn provoz,“ informoval ředitel skiareálu Jiří Beran. Skipasy největší lyžařské středisko v zemi pro letošní zimu jako jedno z mála zlevní. Jednodenní jízdenka pro dospělého tak v hlavní sezoně přijde na 700 korun, tedy o 50 méně než v loňském roce. Podle Berana se ceny úhrnem sníží o sedm procent.
Návštěvníci areálu Arrakis v Prkenném Dole u Žacléře se mohou těšit především na lepší zasněžování. „Máme dalších 500 metrů rozvodů, navíc k úpravě povrchu jsme koupili novou rolbu. A u ski baru bude také terasa. Cenově zůstáváme na stejné úrovni jako vloni,“ potvrdil Tomáš Ticháček.
Velké změny se dějí ve druhém žacléřském středisku, Bretu. Starý kotvový vlek nahradila dvousedačková lanovka, pro úplné začátečníky tu bude třicetimetrový pohyblivý koberec, stejně jako ostatní sjezdovky uměle zasněžený a osvětlený. „Zaměřujeme se na rodiny s dětmi a školy, proto tu vzniká i nová centrální budova s nabídkou wellness, fitness a herním klubem, zlepší se i restaurační možnosti. Celkem to bude stát zhruba 50 milionů,“ říká ředitel Jiří Doležal.
Modernizace ve Strážném
K náhradě „vysloužilého“ vleku modernějším přepravním zařízením sáhli po několika letech ve Strážném. Lyžařský areál v Peci pod Sněžkou po loňském pořízení nového zasněžování na Hnědý vrch za 70 milionů letos, kromě výstavby skladu pohonných hmot, výrazně neinvestoval. Středisko se navíc připravuje na rozšíření zasněžovacího systému. „Zahájili jsme přípravné práce na pokračování zasněžování na Zahrádky a Vysoký svah,“ informoval ředitel společnosti Ski Pec, František Vambera.
Před Skiparkem Černý Důl nedávno započaly práce na výstavbě nového parkoviště s kapacitou 220 míst. Investorem je obec. S dokončením projektu, podpořeného z „norských fondů“, se počítá ve druhé polovině příštího roku. Návštěvníci se mohou těšit na tři nové online kamery, ale i dražší skipasy pro dospělé. Jednodenní permanentka tak bude místo 490 stát 550 korun. Rodinné jízdné naopak zlevní.
V herlíkovickém skiareálu došlo k rozšíření umělého zasněžování, které nyní pokrývá víc než 90 procent plochy. Podle mluvčí firmy Snowhill Radky Záhořové je pro letošek v plánu přesun stávajícího snowparku na nově vytipované místo. Pro zájemce zde bude připraveno více sněhových překážek než dosud, naopak počet kovových se sníží. Cílem úprav je snaha do snowparku přilákat i méně zdatné lyžaře.