Zatímco obyvatel Vrchlabí má průměrný disponibilní příjem 173 tisíc korun ročně, obyvatel Jičína 170 a Dvora Králové 166 tisíc. Kupní síla v Trutnově a Náchodě je ještě nižší – 165 tisíc korun ročně. „Příjmy ve Vrchlabí ovlivňuje zaměstnanost v automobilovém průmyslu v závodě Škoda Auto a rovněž příjmy z turistického ruchu v Krkonošské oblasti,“ řekl Deníku předseda představenstva krajského hospodářské komory Stanislav Sedláček.
Překvapením jsou vyšší příjmy ve Dvoře Králové než v Trutnově. „Obě města zasáhla krize textilního průmyslu a ukončení výroby ve velkých textilkách, ale předpokládal bych, že Trutnov je na tom v celkových příjmech lépe. Přece jenom struktura jeho průmyslu má vyšší podíl montážních výrob, kdežto ve Dvoře Králové se jedná více o výroby s vyšší přidanou hodnotou,“ dodal Sedláček.
Zajímavé je také druhé místo Jičína. Přestože se region ve srovnání s okolními oblastmi potýká s poměrně vysokou nezaměstnaností (podle integrovaného portálu ministerstva práce činila za září 7,6 procenta), příjmy ve městě to příliš neovlivňuje.
„Je zřejmé, že Jičín žije aktivním životem a bezesporu těží i z turistického ruchu a tradičních akcí, které do města přinášejí peníze,“ poznamenal šéf krajské hospodářské komory Stanislav Sedláček. Největší kupní sílu v celostátním měřítku mají podle předpokladů obyvatelé Prahy, v průměru je to 223 tisíc korun ročně. Na chvostu statistiky je okres Bruntál, kde obyvatel ročně podle průzkumu disponuje částkou zhruba 144 tisíc.