K finančním centrům obec na úpatí Krkonoš sice nepatří, přesto se to tu obchodníky, analytiky i politiky jen hemžilo.

Na 12. Exportní fórum se totiž do hotelu Grund Resort sjela více než stovka odborníků, včetně ministrů Andreje Babiše a Jana Mládka. Hlavní téma pak plně korespondovalo s aktuální situací v Evropě. Význam obchodu s Německem ve světle událostí v Rusku a na Ukrajině.

„Německo je jednoznačně pro české exportéry klíčové. Hledání nových trhů je pokaždé běh na dlouhou trať. A protože není jasné, jak se bude dále vyvíjet krize v Rusku a na Ukrajině, význam Německa jako exportní destinace ještě více vzroste. Konkurence je tam silná, české firmy musí přicházet s neotřelými nápady a inovacemi. V rámci možností mohou konkurovat na tomto perspektivním teritoriu také cenou," říká Jiří Grund, předseda Asociace exportérů, která Exportní fórum pravidelně pořádá.

„Samozřejmě je neméně důležité, jak nás bude podporovat vláda a zda budou její sliby podložené konkrétními činy. Uvítali bychom i aktivity české diplomacie, které by přinesly nové příležitosti pro české firmy, a to nejen v Německu. Export je významným tvůrcem domácího produktu. Jeho hodnota v loňském roce dosáhla téměř 82 procent vytvořeného HDP," dodává místopředseda asociace, Otto Daněk.

Nejvýznamější obchodní partner českých exportérů

Téma jarního Exportního fóra nebylo zvolené náhodně, Německo je mnoho let nejvýznamnějším obchodním partnerem českých exportérů. Vloni tam vyvezli zboží za 987,6 miliard korun, což tvořilo 31,3 procent hodnoty exportu. Meziroční nárůst činil 2,2 procenta a obchodní bilance skončila přebytkem 269,6 miliard. Hlavní exportní komoditou byly stroje a dopravní prostředky, které tvořily více jak polovinu exportu do Německa.

Setkáním odborníků v Mladých Bukách rezonovaly také události na Ukrajině a s tím spojené diskuse nad možným zesilováním ekonomických sankcí vyvolaných politikou Vladimíra Putina. Zástupci Raiffeisenbank, která je partnerem Asociace exportérů, připravili dva scénáře možného vývoje. Ten pesimističtější počítá s dopady nejen na zahraniční obchod, ale i na investice a spotřebu domácností (kromě jiného přes pravděpodobný růst ceny plynu).

Mezi účastníky dvanáctého Exportního fóra byli vedle ministrů Babiše a Mládka například výkonný ředitel Raiffeisenbank Rudolf Rabiňák, investiční stratég Raiffeisenbank Aleš Michl, generální ředitel a předseda představenstva ČEB Jiří Klumpar, viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl, generální ředitel a předseda představenstva EGAP Jan Procházka či člen představenstva Auto Škoda Bohdan Wojnar.