Domov sv. Josefa je jediným zařízením svého typu, kde najdou útočiště nevyléčitelně nemocní s roztroušenou sklerózou. Barokní areál bývalého jezuitského sídla v Žirči začal nemocným sloužit v roce 2001. Postupně se, i díky různým dotacím, podařilo zrekonstruovat hlavní budovu, část zahrady a také některé menší budovy. Naposledy to byla cesta za kostelem a odpočinková zóna u Labe. V areálu je ale řada dalších historicky cenných budov.

„Účelem projektu na záchranu kulturního dědictví Domova sv. Josefa je zrenovovat další část historického areálu, nacházejícího se necelé čtyři kilometry od barokního Hospitalu Kuks,“ vysvětlila Monika Machová z Domova sv. Josefa.

Díky projektu bude možné již koncem příštího roku navštívit nově zrenovované křídlo bývalého pivovaru, který bude výhledově sloužit pro další pacienty s roztroušenou sklerózou. „Do nového hávu se obleče rovněž přilehlý kostel sv. Anny a renovace se dočkají i vzácné objekty zahradní architektury v parku, především secesní zahradní altán a květinové loubí. Zároveň bude zrekonstruováno oplocení kolem celého parku a drobné řemeslně cenné plůtky před kostelem,“ doplnila Machová. Celkový rozpočet projektu financovaného z prostředků Evropské unie a „norských fondů“ je více než 1,7 milionu eur.

„Desetinou částky se bude podílet také realizátor projektu a provozovatel Domova sv. Josefa, Oblastní charita Červený Kostelec,“ uvedla Machová. Už od počátku se snaží léčebna vytvořit z významné barokní památky místo setkávání zdravotně handicapovaných s nejširší veřejností. I proto pořádá domov například Svatoanenské slavnosti nebo v parku umožňuje pořádání známých výstav drobného zvířectva. Letošní ročník se koná již tuto sobotu.