Tím měla být výstavba krytého parkovacího domu pro více než 500 vozidel, hotelové parkoviště pro téměř stovku aut, autobusový terminál, čtyřhvězdičkový hotel, kongresová hala a další občanská vybavenost na parkovištích pod objektem lanové dráhy na Černou horu.

Investoři se letos díky krizi dostali do finančních problémů a své plány zatím nemohou uskutečnit. Padl už také nejzazší velikonoční termín, kdy měli podle smluv s městem stavbu zahájit. Na realizaci projektu už bylo vydáno územní rozhodnutí, firma měla úspěšně za sebou schvalovací procesy EIA (dopad stavby na životní prostředí) a Natura 2000.

„Stále nám jde o to, abychom sami vybudovali alespoň parkovací dům a autobusový terminál. Je to však investice v řádech osmdesáti až sta milionů korun. Hledáme tedy možnosti, jak získat dotaci z Bruselu,“ uvedl starosta Václav Němec a informoval, že právě tento týden má jednat se zástupci Centra evropského plánování v Hradci Králové o tom, jaké jsou šance pro získání dotace.

Irové nejprve nabídli prodej alespoň části projektu. Ovšem za sumu, která byla pro město neakceptovatelná. Později změnili postoj.

„Připouštějí, že by nám část projektu na stavební řízení parkovacího domu darovali, ovšem výměnou za další smlouvy o smlouvách budoucích, které by na realizaci zbytku projektu chtěli ještě o dva roky prodloužit,“ vysvětlil Václav Němec. Firma dle jeho informací do příprav už investovala 6 milionů korun.

Územní rozhodnutí platí do konce června příštího roku. „Musíme se rozhodovat rychle, abychom ještě do konce letoška stihli přípravy na žádost o dotaci. Ale dokud nebudeme míst reálnou šanci na získání evropských peněz, rozhodně se do žádné transakce s firmou nepustíme,“ dodal janskolázeňský starosta