Na investice ale půjde výrazně méně. Město, které letos musí doplácet velké stavební akce z předchozích let, na ně dá jen zhruba 22 milionů korun, řekl místostarosta Jaromír Pekař. Uskromnit se musejí i městské organizace, dostaly meziročně o pět procent méně peněz. Turnov tradičně zahajuje rok s rozpočtovým provizoriem.

„V letošním roce splácíme úvěry. Musíme uhradit peníze za stavbu kulturního centra Střelnice nebo v souvislosti s vodohospodářským projektem Čistá Jizera, který skončil loni.

V roce 2011 město výjimečně proinvestovalo 150 až 170 milionů korun a vysoké náklady mělo i o rok dříve. Nyní je nutné jeho ekonomiku stabilizovat. Město se de facto nadechuje na další investice, takže to není žádné drama,“ dodal Jaromír Pekař. Na úvěry a splátky dá bezmála 40 milionů korun.
Letos Turnov chystá obnovu zeleně na několika sídlištích a ve školkách, plánuje i vybudování chodníku s veřejným osvětlením v Aleji legií. Radnice se také chystá podat žádost o dotaci na další etapu regenerace panelového sídliště U nádraží.

Množství peněz na letošní investice, tedy zhruba dvaadvacet milionů korun, ale nemusí být konečné.

„Číslo se ještě bude upravovat podle toho, jestli přijdou některé dotace,“ vysvětlil místostarosta Jaromír Pekař a dodal, že objem peněz na investice se v běžných letech pohybuje mezi 35 až 50 miliony. Městu ale klesly daňové příjmy od osob samostatně výdělečně činných, a to zhruba o deset milionů. Školy, knihovna a další městské organizace proto budou muset šetřit na provozních nákladech. Víc než loni dostala jen turnovská městská policie, bude mít totiž o strážníka více. „Navýšení se týká pouze mzdových fondů,“ potvrdil šéf městské policie Luboš Trucka.

Loni město sáhlo zaměstnancům na mzdy, letos se ale k ničemu podobnému nechystá. Na městském úřadu pracuje 120 zaměstnanců, o čtyři méně než loni.

(čtk)