Čeští podnikatelé z Trutnovska se minulý týden vydali do polské Swidnice. Hlavním cílem mise byla prohlídka několika míst. „Výjezd se konal v rámci projektu Města Trutnov a Świdnica podporují podnikání, který se blíží naplnění," připomněla mluvčí Trutnova Veronika Svobodová. Polští partneři projektu podle ní tentokrát záměrně vybrali pouze ryzí polské společnosti, nikoliv nadnárodní korporace, kterých v regionu působí také mnoho.

Hlavně zájemci o podnikání v Polsku

Mezi nejvýznamnější tři zastávky jednoznačně patřila návštěva Centra energetických technologií, které funguje jako Sdružení svobodného podnikání, firmy Sonel, která se zabývá výrobou měřicích přístrojů pro testování bezpečnosti elektrických zařízení. Trutnované zavítali i do společnosti Cloos Polska vyvíjející robotická a automatická svářecí stanoviště. Cesty se mohli zúčastnit všichni zájemci o podnikání v Polsku či přímo v partnerském městě Świdnica.

Odstraňují bariéry, mluví o problémech

„Sbližování a poznávání podnikatelských podmínek je velkým přínosem celého projektu. Podnikatelé z obou stran hranice spolu mohou navzájem mluvit, a tak odstranit bariéru či strach ze vstupu na nový trh," vysvětluje hlavní přínosy projektu Ivan Adamec, starosta Trutnova. „Během setkání spolu řeší konkrétní problémy a zjišťují, že Češi a Poláci jsou si velmi podobní," míní starosta. „Je pozoruhodné, jakou specializaci lze budovat na polské straně Krkonoš.

„Je pozoruhodné, jakou specializaci lze budovat na polské straně Krkonoš. Společnost Sonel, která se zabývá vývojem a výrobou vysoce kvalitních měřicích přístrojů pro testování bezpečnosti elektrických zařízení a instalací, je se svými výrobky úspěšná v celém světě," říká uznale Petr Přívratský, finanční ředitel ZPA Smart Energy. „Je to jasný důkaz, že i v regionech mohou působit společnosti, produkující vysokou přidanou hodnotu," upřesňuje Přívratský.

„Velmi mě zaujala společnost Cloos Polska, producent robotických a automatických svářecích stanovišť. Strojařsky vyspělá a moderní firma, kterou mohu zájemcům o tento obor k návštěvě doporučit," poznamenal Vladimír Strnádek, zástupce firmy Reprom, zabývající se povrchovými úpravami materiálů. „Zajímalo mne ale i centrum energetických technologií, které je jedním z hlavních iniciátorů a propagátorů využití obnovitelných zdrojů energie a technologií v Polsku s více než 20 letou zkušeností. Je tam testováno 11 různých technologií pro výrobu elektřiny, tepla, chlazení, větrání a klimatizace i pro nízkoenergetické stavitelství. Účelem těchto zkoušek je poskytovat investorům a společnostem objektivní a ověřené údaje nezbytné k rozhodnutí o výběru zařízení a konkrétní technologie," sděluje Vladimír Strnádek a dodává, že výsledky výzkumu mohou být zajímavé i pro české společnosti.

„Projekt Města Trutnov a Swidnica podporují podnikání míří do finiše, zbývá zrealizovat několik posledních aktivit," zmiňuje Veronika Svobodová a upozorňuje, že 27. dubna proběhne v hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou konference a setkání českých a polských podnikatelů působících v oblasti cestovního ruchu. Na Krkonošském veletrhu 1. a 2. května, zaměřeného na bydlení, bude možné najít i několik stánků podnikatelů z Polska. „V červnu se uskuteční poslední podnikatelská cesta do Polska," upozorňuje Svobodová s tím, že pozvánka s informacemi bude včas zveřejněna na webových stránkách Trutnova i na facebooku.