Teď se do této symbiózy aktivně zapojily také samosprávy. Chtějí podpořit na obou stranách hranice projekt pod názvem „Města Trutnov a Swidnica podporují podnikání, který dostal zelenou i ze strany Evropské unie."

Jedním z počinů, jež se na této platformě obě strany chystají realizovat, je odstartování tradice pro oceňování firem a podnikatelů. Tento týden odjel na návštěvu do Swidnice plný autobus podnikatelů a zástupců trutnovské samosprávy na první společnou návštěvu partnerského města.

Swidnický Gryff je prestižní cenou

V sídle Sudetské průmyslové a obchodní komory Swidnice se nejvyššího prestižního ocenění Swidnického Gryffu a diplomů dostalo trutnovské firmě Kasper Holding a podnikateli Janu Kranátovi ze společnosti Autostyl. Diplomem byla oceněna společnost STEP Trutnov a převzal ho její ředitel Libor Pavlíček.

„Máme radost, že jsme mohli strukturu naší dlouholeté prestižní soutěže rozšířit o dvě nové kategorie: Nejlepší přeshraniční firma a Výjimečná osobnost v pohraničí," komentovali udělení ceny, která se v Polsku dává skutečně těm nejlepším byznysmenům, swidničtí hostitelé.

Na slavnosti představitelé Swidnice i podnikatelského života v Polsku všechny oceněné z Trutnova detailně představili. Velkou pozornost přitom věnovali zvláště aktivitám podnikatelů Jana Kranáta a Rudolfa Kaspera, kteří dlouhodobě podporují trutnovskou kulturu, sport a společenský život. Za firmu Kasper převzala Gryff Dagmar Papíková, Jana Kranáta ve Swidnici zastupoval Jaromír Fábera. Polští zástupci zrekapitulovali též dosavadní podnikatelskou spolupráci která v pohraniční oblasti trvá již od roku 1997.

Připomněli například vydávání časopisů Inovace na česko-polském pomezí, Podnikatelských listů a mnohé další aktivity. Mezi ně patří i Polsko-české dny médií, účast na veletrzích, hospodářské burzy, fóra a různá odborná setkání.

Předávání cen nejlepším podnikatelům na obou stranách hranice se má stát součástí projektu. „Projekt zavádí novou tradici oceňování podnikatelů, přál bych si, aby i Cena trutnovského draka pro polské podnikatele měla stejnou vážnost, jako má zde Swidnický Gryff," řekl mimo jiné Libor Pavlíček z pozice předsedy královéhradecké Krajské hospodářské komory. Delegaci města Trutnova k polským partnerům vedl místostarosta Tomáš Hendrych. Společně s prezidentem Swidnice Wojciechem Murdzkem se shodli, že pro rozvoj obou regionů je nutná dostavba kvalitní silniční sítě.

Procházka historií a výstup na věž

Odpolední čas Trutnovanů ve Swidnici patřil především poznávání města. Polské hostitelky vysvětlily, jak funguje nový informační systém, který návštěvníka sofistikovaně dovede k významným památkám. Dech se všem tajil v unikátním dřevěném kostele. Vejde se do něj neuvěřitelných 7500 věřících a má rozlohu více než jeden kilometr čtverečný. Stavba je jedinečná, spojuje prvky gotiky, baroka i renesance. Je krásně zdobená, řezbářsky i malířsky. Navíc, audio tu pouštějí také v češtině.

Nikdo si v rámci návštěvy Swidnice nenechal ujít ani prohlídku chlouby města novou radniční věž, z které byl skvostný výhled do kraje.