Nedávno jsem doma dělala generální úklid a zjistila jsem, že máme celkem dvanáct různých smluv na finanční produkty, dvě smlouvy dokonce ještě po rodičích. Většina z nich je aktuálních, ale u některých si nejsem vůbec jistá. S kým se o těchto smlouvách poradit? (Lucie N.)

Dobrý den, ráda slyším, že jste si udělala ve vašich finančních smlouvách pořádek. Víte, že průměrná rodina jich má okolo sedmnácti? Jste tedy ještě pod průměrem.
Většina smluv se bude týkat standardních produktů, jako jsou bankovní účty, povinné ručení, havarijní pojištění, pojištění domácnosti či nemovitosti, různé druhy spoření (stavební, penzijní atd…), případně úvěrové produkty (hypotéky, kontokorenty, spotřebitelské půjčky). Můžete mít ale i nějaké „zajímavosti", zejména v případě starších smluv. Samozřejmě, že aktuálnost smluv je důležitá, ale stejně tak je potřeba sledovat jejich účelnost a nákladovost. Aktuální neznamená jen to, že je smlouva platná, ale také to, že vyhovuje vašim aktuálním finančním potřebám. Stejné je to s účelností. Měla byste mít jasno, z jakého důvodu jste daný produkt uzavřela, co vám má přinést, případně před čím vás má ochránit.

U nákladů si pak hlídejte různé poplatky, zejména ty skryté. Dobrým příkladem je bankovní účet. Pokud jste si jej založila před delší dobou, možná by stálo za to podívat se na aktuální nabídku. Ta se totiž již změnila a díky vysoké konkurenci řada bank dokáže nabídnout účty s minimálními nebo dokonce nulovými poplatky. U bankovního účtu je účel víceméně jasný, ale dobré je znát různé doplňkové služby, které nabízí. Pokud většinu plateb realizujeme pomocí internet bankingu, měla byste hledat takové nabídky, které mají tyto služby zvýhodněné. Pro někoho je zase zajímavé vedení účtu v cizí měně zdarma atd… Celkové náklady na Váš účet zjistíte jednoduše: stačí měsíčně sečíst všechny poplatky spojené s vaším účtem. Možná budete celkovou částkou nemile překvapena. Nezoufejte však, ušetřit se určitě dá. A tak to je v podstatě s každým finančním produktem. Ne vždy je nastaven tak, aby vyhovoval vašim aktuálním finančním potřebám, a mnohdy je právě díky různým poplatkům pro vás i zbytečně nákladovým.

Jednoznačně bych doporučovala, abyste své smlouvy dala ke kontrole nezávislému finančnímu poradci, tedy takovému, který spolupracuje s finančními institucemi napříč celým finančním trhem a není „jen" zástupce jedné banky či pojišťovny.

Dnes seriál končí. Vaše další případné otázky posílejte na adresu katerina.smekalova@partners.cz.