Jak se cítí, mají z koronaviru strach, vnímají kolem sebe paniku?

„Lidi to tu po celý den rozebírají. Snad ani nemám strach, v práci o tom nemám čas přemýšlet,“ přiznává Lenka Řeháková z jičínské trafiky.

Oslovili jsme prodavačku Ivu Šťastnou v Samoobslužné jídelně na Žižkově náměstí Pracuje tu třiadvacet let. Atmosféru, jaká je tu nyní, nezažila.

Prodavačky mají strach

„To víte, že mám strach, jsem v přímém kontaktu s lidmi, beru si od nich peníze,“ říká žena za kasou, která zatím nemá k dispozici ani ochrannou roušku. Od zákazníků ji dělí necelý půlmetr.

„Nedá se nic dělat. Dezinfekci máme všude, myjeme si ruce, ale roušky jsme zatím nedostali,“ pokyvuje hlavou a přiznává, že strávníků tu ubývá.

Strach z možné nákazy má i prodavač z nedalekého obchodu se zeleninou. Dnes si poprvé navlékl rukavice, když to bude nutné, klidně bude obsluhovat i v roušce. „Když spočítám, kolik k nám přijde zákazníků, jak se všeho při výběru dotýkají, tak samozřejmě mám obavy,“ říká otevřeně.

Chybí roušky i dezinfekce

V prodejně řeznictví sdílejí stejný názor, ochranné roušky zatím nevyfasovali, strach z koronaviru ale mají.

Roušky i dezinfekce na ruce v místních lékárnách stále chybí. Nejsou bezdotykové teploměry, lidé ve zvýšené míře nakupují vitamíny a léky na snížení teploty. Lékárnice denně zodpoví stovky dotazů.

Za pultem prý strach nemají, naopak nabádají veřejnost, aby v prvé řadě dbala o posílení imunitního systému, a to jak příjmem čerstvých vitamínů, tedy ovoce a zeleniny, tak i posílením preparáty z hlívy ústřičné a echinacei. Nemáme zapomínat na procházky v přírodě a zachovat si máme klidnou mysl.